Search Results

Search results 1-20 of 221.

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Αγαπητοί παίκτες,

Το νέο μας φόρουμ είναι πλέον διαθέσιμο: https://forum.ikariam.gameforge.com/

Ελπίζουμε ότι θα έχετε ευχάριστες στιγμές εκεί και θα δημιουργήσετε νέες αναμνήσεις με τους φίλους σας. Θέλουμε ένα υγιές περιβάλλον όπου όλοι παίκτες θα μπορούν να μοιραστούν τις ιδέες τους και να συζητήσουν σημαντικά θέματα σχετικά με το Ikariam.

Γι 'αυτό, ενημερώσαμε τους παλιούς κανόνες του φόρουμ. Παρακαλώ να διαβάσετε τον νέο κώδικα συμπεριφοράς της κοινότητας.
Επιπροσθέτως, επειδή το φόρουμ είναι κοινό για όλες τις κοινότητες Ikariam, μπορείτε, αν θέλετε, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να βλέπετε μόνο τον ελληνικό τομέα.

Σας καλούμε τέλος να ενημερωθείτε για μια σειρά από ερωτήματα που αφορούν το παιχνίδι ή το φόρουμ!

Σας υπενθυμίζουμε ότι το αυτό το φόρουμ θα είναι σε κατάσταση ανάγνωσης.

Απόλαυσέ το!
Η ομάδα του Ikariam.gr

• καλημέρα σε όλες και σε όλους, η συμμαχία μας δέχεται την αποχώρηση του χαριςς και ευχαριστεί την αντίπαλη συμμαχία που δεν καταλόγισε την ποινή για την αποχώρηση όπως θα έπρεπε να κάνει. η συμπεριφορά του πρώην συμμάχου στα κυκλικά και οι κινήσεις του το προηγούμενο βράδυ (που εξέθεσαν συμμάχους του με αποτέλεσμα κι άλλες απώλειες και χαμένες αναφορές), μας κάνουν να πούμε ότι μπορεί ο χάριςς να είναι ένας πολύ καλός παίχτης αλλά η αποχώρηση του ήταν επιβεβλημένη και υποχρεωτική. η κίνηση του ν…

• ΑΕΚ σου προτείνω να μετριάσεις τα σχόλια σου. δεν ξέρεις να εκφράζεσαι μέσω του γραπτού λόγου. ίσως να τα καταφέρνεις λιγάκι καλύτερα στον προφορικό. δοκίμασε εκεί λοιπόν και όχι εδώ. μου ζήτησες να πάρω θέση στην αντιπαράθεση σου με τον χάριςς. κι εγώ τι έκανα; απλώς ΔΕΝ πήρα. δικαίωμα μου δεν είναι; εγώ είπα τις απορίες μου οι οποίες εκφράζουν εμένα και μόνο εμένα. στην μεταξύ μας συζήτηση δεν αρνήθηκα, εφόσον μου έδειχνες τις αποδείξεις σου να βγω δημόσια να πάρω θέση επί του θέματος. ξαναδιά…

• αν είμαι λίγος σαν άνθρωπος άσε να το αποφασίσει ο κόσμος που με ζει καθημερινά και οι άνθρωποι για τους οποίους μοχθώ για να μην τους λείπει κάτι από τα βασικά. όταν φτάσεις σε σημείο να το κάνεις κι εσύ αυτό τότε μίλα μου για "λίγος άνθρωπος". μέχρι τότε να λές χίλια ευχαριστώ σε αυτούς που σε συντηρούν ή έστω σε στηρίζουν. αν πάλι είσαι από αυτούς που συντηρούν τους άλλους τότε να προσέχεις πως μιλάς γιατί δείχνεις πολύ χαμηλό επίπεδο και κακή ανατροφή. δεν αναφέρομαι στην παιδεία σου γιατί δ…

• το γέλιο κάνει καλό. θα έπρεπε να ευγνωμονείτε ανθρώπους που διασκεδάζουν με το παιχνίδι και μεταφέρουν έστω και έμμεσα την χαρά που οι ίδιοι απολαμβάνουν στην εικονική αυτή πραγματικότητα. καταλαβαίνουμε ότι υπάρχουν και ορισμένοι που καταφεύγουν σε προσωπικές βολές και προσβάλουν ή μειώνουν τις ανάγκες των άλλων στην αληθινή ζωή, αφού ίσως οι ίδιοι έχουν ακυρώσει τις πραγματικές τους προτεραιότητες προς χάριν του παιχνιδιού. η χρήση κοινού ονόματος ανήκει στα πλαίσια τακτικής της συμμαχίας μας…

• καλήμερα σε όλες και σε όλους. προσοχή στον καύσωνα αυτές τις ημέρες. χρονιά πολλά σε εορταζόμενες και σε εορτάζοντες. συγχαρητήρια στην αντίπαλη συμμαχία για τις επιτυχίες της κατά την έναρξη του πολέμου. ερωτηματικά γεννούνται για αυτές τις επιτυχίες, όμως καταρχάς πρέπει να παραδέχεται κάποιος τις ήττες του και μετά να αναλύει και να αναρωτιέται. συνεχίζουμε και ευχόμαστε καλή διασκέδαση (όπως την εννοεί ο καθένας) εντός και εκτυός παιχνιδιού. φιλόσοφερ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. ελπ…

• καλημέρα σε όλες και σε όλους... αποχώρηση της τελευταίας στιγμής. prntscr.com/folqi3 καλή δύναμη!

• καλησπέρα... η συμμαχία μας ενημερώνει παίχτες και συμμαχίες του σέρβερ ότι σε περίπτωση που βρεθούν στρατεύματα ή στόλοι της αντίπαλης στον πόλεμο αυτόν συμμαχίας σε πόλεις τους αυτόματα θα γίνουν παίχτης και συμμαχία στόχοι μας. η παραχώρηση στρατιωτικής συνθήκης ή πατήματος στους αντιπάλους μας κάνει και τον κάτοχο της "κρυψώνας" αντίπαλο και φυσικά και την συμμαχία του, αφού εν γνώση της το δέχεται. ενημερώνουμε επίσημα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις στο μέλλον. καλή συνέχεια και καλή προε…

• καλύτερο ακόμη από τα περιττά σχόλια είναι οι περιττοί χαρακτηρισμοί, έτσι; άσε με εμένα να κρίνω τι είναι περιττό στα κείμενα μου κι εσύ στα δικά σου. στείλαμε εμείς παίχτες στην ακαδημία λόγω πολέμου και δεν το ξέρω; κάτι περισσότερο θα ξέρεις όμως εσύ, είμαι σίγουρος. τα ξέρεις όλα καλύτερα από όλους. η φωτογραφία δείχνει κάποια από τις στρατηγικές μας. ο καθένας με τον τρόπο του. δεν θα πω όμως περισσότερα για αυτά. ίσως μετά από τον πόλεμο σας πω μερικά δικά μας μυστικά για την δύσκολη τέχν…

• καλησπέρα, εγω δεν ειπα να απαγερευτει η χρηση του κολοσσου. ειπα οτι εαν ισχυει ο κολοσσος θα πρεπει κανονικα να ισχυουν και οι διακοπες. επιλογη του παιχνιδιου ειναι, οπως ολα τα υπολοιπα. και μπορει και αυτη η επιλογη να ειναι για ορισμενους παιχτες κομματι της στρατηγικης τους. τελος παντων. δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για τους κολοσσους και τις διακοπες. απλως κραταμε σημειωσεις για τις τοποθετησεις σας ωστε να επανελθουμε. αυτο που πραγματικα ελπιζω να μην δω ειναι αυτο που εγινε στον…

• καληφθηκα σε ολα εκτος της πρωτης μου ερωτησης. επιμενω οτι οπως ο κολοσσος ειναι επιλογη του παιχνιδιου, ετσι και οι διακοπες ειναι το ιδιο. παιχτες ειδικα που μετακινουν στρατο ή στολο απο μακρινες αποστασεις καταλαβαινουν την ενσταση μου στο θεμα του κολοσσου. το ιδιο φυσικα και για την περιπτωση των διακοπων. ποσοι απο εμας δεν εχουμε δει φοινικα ενω εχουμε ταξιδεψει 2 και 3 μερες τα πλοια μας για να βγαλουμε μια ναυμαχια... επιμενω λοιπον να ισχυσει και η απαγορευση του κολοσσου ωστε να παι…

• καλησπέρα σε όλες και σε όλους, καταρχάς, καλές μάχες και καλή διασκέδαση... ερώτηση 1: γιατί να έχει ποινή κάποιος που θα μπει διακοπές εν ώρα μάχης και όχι κάποιος που θα πατήσει κολοσσό; και τα δύο είναι μέσα στις επιλογές του παιχνιδιού. εάν η αντίπαλη συμμαχία θέλει να είναι (κι όχι απλώς να δείχνει) δίκαια, τότε θα έπρεπε ή όλα να επιτρέπονται ή όλα να απαγορεύονται. παρακαλώ να το ξαναδούν. ερώτηση 2: γιατί τόση ανάλυση στις απώλειες; ας το κάνουν 15.000 συνολικές κι ας μετράνε όλα. δεν ε…

• πόση πίκρα τρώνε μερικοί μικρομεσαίοι εώς και μικρομικροί εκεί έξω ώστε να καβαλάνε αμβροσίες, πολλαπλούς, μποτάκια να μοιράζουν υποσχέσεις, να κλαίνε, να απειλούν και να αυτοικανοποιούνται στο τέλος με ατάκες στις οποίες χαμογελάνε ή χασκογελάνε μόνο οι ίδιοι; πόση αδικία απόλαυσαν ή δέχτηκαν στην εδώ ή έξω ζωή τους σε έναν σίγουρα μικρόκοσμο στον οποίο η θέση του κομπάρσου αφήνει κατάλοιπα και αποθυμένα τα οποία προτίστως δημιουργούν βαριές εγκεφαλικές,νευρικές και οπωσδήποτε ψυχικές κακώσεις;…

• καλησπέρα σε όλες και σε όλους (ακόμη και στους θεριστές που καβάλα πάν' στην εκκλησιά, καβάλα και στον Ψ τους) πριν από λίγο ο ασκληπιός είχε την τιμή να υποδεχτεί την ΝΕΑ συμμαχία που όλες και όλοι περιμένατε. ονομάζεται * [DaNoS] * sUrViVoR ... πως αλλιώς θα μπορούσε να ονομαστεί η κορυφαία συμμαχία όλων των εποχών;;;; συμμαχία που δεν έχει ξανα υπάρξει στο ικάριαμ από την αρχή του και που πιστεύουμε ότι δεν πρόκειται να υπάρξει και ποτέ ξανά. η ΝΕΑ αυτή συμμαχία ήρθε όχι απλώς για να αρπάξει…

• καλησπερα σε ολες και σε ολους, ενημερωνω οτι πριν απο λιγο η συμμαχια PRO, διαλυθηκε. η παρεα μας αποφασισε να κανει μια νεα αρχη με την επανιδρυση της και την νεα της πορεια. ενημερωνουμε ακομη οτι η φιλοσοφια και η βασικη αρχη μας θα παραμεινουν να μας ακολουθουν ως παιχτες και φυσικα ως συμμαχια, οπως κι αν αυτο εκφραστει στην Νεα συμμαχια που θα προκυψει. εχουν γινει συζητησεις με παιχτες και συμμαχιες για πιθανες συνεργασιες και συντομα θα υπαρξουν νεοτερα. καλη δυναμη και καλη διασκεδαση …

• PRO Ναυμαχία μπροστά από την πόλη ΕΡΑΤΩ (20.05.2017 19:37:02) Παλατιανος[Pro] από Λεωφορος vs gladiator_21[4-20] από ΕΡΑΤΩ --------------------------------------------------------------------------------------------- Σκάφος-Έμβολο.........................70(-10) - Σκάφος-Έμβολο..........................0(-35) Έμβολο ατμού...........................60(-0) - Έμβολο ατμού.........................574(-72) Φλογοβόλο.............................12(-28) - ............................................. Κ…

• Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ Professionals (pro) ΚΗΡΥΣΣΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ 4-20 CULTURE(4-20 ) ΛΟΓΟΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΟΛΕΜΟΥ κλασικά πράγματα... εχθροπραξίες, προσβολές, αερομεταφορές στα νησιά μας και χαβαλές... νά 'χουμε να λέμε δηλαδή... ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΛΗΞΕΙΣ 1. Να διαλυθεί η συμμαχία τους 2. Όταν ικανοποιηθούμε από το αποτέλεσμα ΟΡΟΙ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: 1. Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση κολοσσού. Παραβίαση του συγκεκριμένου όρου επιφέρει απώλειες 10.000 στρατηγούς και 100.000 πρώτες ύλες 2. Το ίδιο ισχύει και για διακοπές εν …

• PRO Ναυμαχία μπροστά από την πόλη ΕΡΑΤΩ (20.05.2017 15:20:12) Παλατιανος[Pro] από Λεωφορος vs gladiator_21[4-20] από ΕΡΑΤΩ --------------------------------------------------------------------------------------------- Σκάφος-Έμβολο.........................28(-54) - Σκάφος-Έμβολο........................323(-72) Έμβολο ατμού...........................70(-0) - Έμβολο ατμού.........................922(-62) Φλογοβόλο.............................14(-27) - ............................................. Κ…

• λέων ο κλαίων.... παληκάρι μου την παρασκευή έβγαλα μήνυμα εδώ και σας έλεγα ότι ο πόλεμος λήγει την κυριακή. το είδατε αλλά από κουτοπονηριά δεν απαντήσατε. ούτε καν τώρα απαντάτε στην ουσία. ο ένας λέει ότι και να κυρρήξουμε εσείς δεν μπορείτε να παίξετε λόγω καλοκαιριού. ο άλλος (εσύ δηλαδή) μας φοβίζεις-φοβερίζεις πως σε 2 μερούλες θα έρθεις να κάνεις ό,τι δεν έκανες σε 3 εβδομάδες... ο αρχηγός σου έβγαλε αποτελέσματα (λέμε τώρα) μέχρι την παρασκευή. ακόμα κι έτσι ρε αγορίνα μου, χάνετε... τ…

• PRO Ναυμαχία μπροστά από την πόλη 011 (17.05.2017 21:53:51) panos kos[Pro] από Κρασι vs L E W N[4-20] από this is L E W N --------------------------------------------------------------------------------------------- Σκάφος-Έμβολο.........................96(-24) - Σκάφος-Έμβολο........................154(-36) Φλογοβόλο..............................4(-32) - Φλογοβόλο.............................22(-95) Κανονιοφόρο............................84(-0) - Κανονιοφόρο...........................298(-0) Έμ…

• καλησπέρα.. περίεργα μετράει τις ημέρες ο αντιπαλος αρχηγός. ίσως φταίνε οι πολλές χθεσινές σφαλιάρες. λολ... 21 ημέρες για να λήξει μετράνε από την επόμενη της κύρρηξης μέχρι και την λήξη της 21ης ημέρες. μέχρι σήμερα δλδ. αφού ο απρίλιος έχει 30 κι όχι 31 ημέρες. έστω ότι θέλουν να μετρήσει και η ημέρα που κυρήχθηκε και να λήξει, εχθές το βράδυ. οι απώλειες λοιπόν μέχρι σήμερα δεν είναι όπως τις αναγράφει, αφού εχθές έπεσε πολύ ξύλο........ και θα αναρτηθούν πολλές αναφορές των τελευταίων ημερ…