Search Results

Search results 1-20 of 142.

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Αγαπητοί παίκτες,

Το νέο μας φόρουμ είναι πλέον διαθέσιμο: https://forum.ikariam.gameforge.com/

Ελπίζουμε ότι θα έχετε ευχάριστες στιγμές εκεί και θα δημιουργήσετε νέες αναμνήσεις με τους φίλους σας. Θέλουμε ένα υγιές περιβάλλον όπου όλοι παίκτες θα μπορούν να μοιραστούν τις ιδέες τους και να συζητήσουν σημαντικά θέματα σχετικά με το Ikariam.

Γι 'αυτό, ενημερώσαμε τους παλιούς κανόνες του φόρουμ. Παρακαλώ να διαβάσετε τον νέο κώδικα συμπεριφοράς της κοινότητας.
Επιπροσθέτως, επειδή το φόρουμ είναι κοινό για όλες τις κοινότητες Ikariam, μπορείτε, αν θέλετε, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να βλέπετε μόνο τον ελληνικό τομέα.

Σας καλούμε τέλος να ενημερωθείτε για μια σειρά από ερωτήματα που αφορούν το παιχνίδι ή το φόρουμ!

Σας υπενθυμίζουμε ότι το αυτό το φόρουμ θα είναι σε κατάσταση ανάγνωσης.

Απόλαυσέ το!
Η ομάδα του Ikariam.gr

• Η συμμαχία Crusaders κηρύσσει τον πόλεμο στην συμμαχία STRINGATOI. ~ΛΟΓΟΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΟΛΕΜΟΥ~ 1) Καιρός για τον 1ο μας πόλεμο. 2) Αν και πολεμικός server, αυτό δεν έχει φανεί ακόμη στην πράξη. 3) Θέλουμε να δούμε πως δουλεύουμαι σαν ομάδα σε επίσημες μάχες. 4) Πρώτη βαθμολογικά αλλά άφαντη στρατιωτικά συμμαχία. ~ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΛΗΞΗΣ ΠΟΛΕΜΟΥ~ 1) Αν η διαφορά ανάμεσα στις συνολικές απώλειες των δύο συμμαχιών ξεπεράσει τις 8.000.000, με νικητή αυτόν με τις λιγότερες απώλειες. 2) Αν η (βαθμολογική) δυναμ…

• Πάντα τάσσομαι υπέρ των εναλλακτικών πολέμων, για αυτό και μου τράβηξε την προσοχή το συγκεκριμένο νήμα. Θα συμφωνήσω ωστόσο ότι 16 συμμαχίες είναι υπερβολικά πολλές, δεδομένου του ότι έχετε και λογαριασμούς κατά Μ.Ο 500Κ οι πρώτοι. Μικροί λογαριασμοί, πολλοί πόλεμοι (για τους ... τυχερούς), χωρίς όλες τις έρευνες απ' όλα τα μέλη (ναι μπορείς να πουλήσεις αλλά το χρύσωμα είναι σημαντικό) και φυσικά μεγάλες αποκλίσεις τόσο σε μέλη όσο και σε βαθμολογία. Να βάλουμε και την εμπειρία που με τόσο κόσ…

• Κανείς δεν είπε ότι όλα είναι επί 3. Αυτά που επηρεάστηκαν είναι ξεκάθαρα.

• Προς στιγμήν νόμιζα ότι επρόκειτο για κάποιου είδους καλοκαιρινό ανέκδοτο, αλλά αίφνης κατάλαβα ότι απλά ο συντάκτης κατά την συγγραφή του δεν τα κοπανούσε μόνο, αλλά έκανε κι άλλες (κατά) χρήσεις παράλληλα. Κατά τ' άλλα ό,τι είπε ο bill---, που τον κάνατε να 'ρθει από τον ... Alpha.

• Quote from Giwrg0s: “Ως προσωρινή λύση προτείνεται η αλλαγή ώρας του υπολογιστή σας κατά μια ώρα μετά. ” Α ναι αυτό είναι λύση.. Εγώ θα το βάλω 2 ώρες μετά.

• Στον νέο server υπάρχουν κάποια μηνύματα που για κάποιον λόγο δεν διαγράφονται αλλά ούτε κι εμφανίζονται ως διαβασμένα μετά την ανάγνωση τους. Αυτά τα μηνύματα δείχνουν να αυξάνονται μέρα με την μέρα, ενώ το ίδιο συμβαίνει και με άλλους παίκτες, όχι μόνο με εμένα.

• Νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα ως προς το τι έγινε και ποιος νίκησε και ποιος έχασε. Αλλά αφού θέλεις τόσο πολύ να το διατυπώσω αλλιώς, ΝΑΙ τα υλικά που πάρθηκαν τις τελευταίες ώρες ήταν μουσαντένια, όπως και τα χαρακτήρισα ρωτώντας χθες σε κυκλικό. ΝΑΙ η OLD έκλεψε, αφού θέλεις αυτή τη λέξη να ακούσεις. ΝΑΙ η DiaL είχε λιγότερες απώλειες, άρα νίκησε. ΝΑΙ η OLD είχε περισσότερες απώλειες, άρα έχασε. Αλλά ΟΧΙ δεν γούσταρα που έστειλα υλικά, γιατί πολύ απλά δεν το έκανα, δεν είχα επίγνωση, …

• Είναι ντροπή να συμβαίνουν τέτοια πράγματα σε ένα παιχνίδι, σε ένα παιχνίδι ! Δεν ενστερνίζομαι σε καμία περίπτωση τέτοιες κινήσεις, απ' όποια πλευρά κι αν είναι. Πόσο μάλλον όταν αφενός η αντίπαλη συμμαχία δήλωσε την μη καταμέτρηση της αναφοράς και αφετέρου όταν αυτό έγινε "πισώπλατα", τουλάχιστον ως προς εμένα. Αν η DiaL επέμενε στην αναφορά, τότε θα τους άξιζε κάτι τέτοιο, όποια αξία κι αν ... δεν είχε. Φυσικά δε παραγράφεται το γεγονός ότι οι αντίπαλοι ξεκίνησαν τέτοιες πονηριές, όπως και το…

• Quote from geon71: “Από εκεί και πέρα θα ακολουθήσει την φυσιολογική πορεία και μπορεί να κατατεθεί ως πρόταση για αλλαγή. ” Η οποία δεν είναι άλλη από την Δημοφιλέστερες ιδέες >> Γενικό Αρχείο >> Καλάθι Αχρήστων >> Εξαφάνιση από προσώπου γης

• Quote from Alondra: “Τι λες ρε φίλε σοβαρά τώρα; Θα σου πάρω και την άδεια πότε θα παίξω, ΑΝ θα παίξω και αν θα μιλάω στο φόρουμ;Και το φιλαράκι σου που έκανε τη ναυμαχία γιατί δεν βγαίνει να πει την άποψή του για τη σημαία; Ή για τις διακοπές που βγήκε; Αυτός πήρε καλύτερη άδεια από μένα; Βρε άει τράβα να δεις αν έρχομαι. Έχεις καλύτερη δουλειά να κάνεις, να μαζέψεις το στόμα του γκρίνια του συμμάχου σου που μας τα έχει κάνει τούμπανα και δείχνει το επίπεδό σας εκεί μέσα ” Καλή μου, γιατί εξάπτ…

• Ένα ενδιαφέρον στατιστικό που θεωρώ ότι αξίζει να παρουσιάζεται είναι οι σημαίες. Σύμφωνα με μια καταμέτρηση μου το αποτέλεσμα είναι OLD - 9 ....... DiaL - 23. Προφανώς αυτό μπορεί να μην είναι ακριβής μιας και δεν μπορείς να ξέρεις πάντα πότε υπάρχει σημαία. Επίσης τις σημαίες του Χariss έναντι του RaGNaR21 δεν τις συμπεριέλαβα, για προφανείς λόγους. Όπως επίσης και οι πράσινες αναφορές OLD - 28 .......DiaL - 16. Ομοίως δεν συμπεριέλαβα τις κόκκινες του Χariss, για τους ίδιους προφανείς λόγους.…

• Quote from xariss: “Για αυτο και ρωτησα την αποψη σου... Οπως αποψη μου ηταν οτι η ποινη των διακοπων θα μετρηθει ως μια ετσι και εδω ειπα οτι επρεπε να περιμενουμε και αν δουμε οτι τις ανεβαζετε αυτες που πηρατε τοτε να ανεβαινε και η δικια μας... Μπερδεμα; Κεκτημενη ταχυτητα; Δεν ξερω... ” Φυσικά κι έπρεπε να περιμένετε, αφού υπήρχαν τέτοιες υποψίες. Δεν επικροτώ τέτοιες κινήσεις, οπότε αν είχε συμβεί ή σχεδιαστεί κάτι από πλευράς μας, θα είχα ήδη φύγει. Όταν είδα την αναφορά, πριν ανεβεί, σκέ…

• Quote from xariss: “Δεν καταλαβαινεις η δεν θες να καταλαβεις;;; Η μαλλον δεν σε συμφερει να καταλαβεις... Πρωτο σποιλερ. Ξεκινησατε την μαλακια με τις λειλασιες πρωτοι εσεις σε πατηματα, αλλα σας γυρισε μπουμεργανγκ.... Ειδατε οτι εκανε το ιδιο ο χαραλαμπος και πηρε τα διπλα και δεν τις ανεβασατε.... Οποτε καλυτερα ασε την κλαψα, αφου δεν καταλαβαινεις, και παιξε σωστα για να παιξουμε σωστα... Ολοι ειστε τοσο κουτοπονηροι, αλλα δεν σκεφτεστε οτι δεν παιζετε με πρωταριδες. ” Τελικά η βλακεία δε …

• Quote from xariss: “Βολντι, εχεις αποψη για τις παρακατω αναφορες; Αν μπορεις τσεκαρε και ποτε εγιναν και ποτε εγινε η ανεβασμενη που τοσο πολυ σε πειραξε. ” Δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με αυτές τις αναφορές από την στιγμή που με ένα γρήγορο search δεν τις βρήκα ανεβασμένες. Quote from xariss: “Α και που εισαι.... Για δες και αυτην την αναφορα και δες απο κατω αυτην που ανεβασατε εσεις.... Διακρινεις καποια διαφορα; ” Το ποια είναι αληθινή το ξέρουν μόνο οι εμπλακόμενοι. Το ότι πόσταρε…

• Είναι λυπηρό και συνάμα γελοίο να βλέπεις μια συμμαχία να προσπαθεί να "κερδίσει" απώλειες με τέτοιους αθέμιτους τρόπους. Συγχαρητήρια για τα υλικά κου λεηλατήσατε από τον ξάδερφο σας ή ακόμη χειρότερα, από τον εαυτό σας, αν υποθέσουμε ότι πρώτα τα στείλατε και μετά τα λεηλατήσατε. Να μη παραβλέψω -μιας κι είναι ευκαιρία- το κρυφτό πίσω από το άλλο ξαδερφάκι σας με στρατιωτική συνθήκη αλλά και την αμοιβαία εναλλαγή κοινής ip. Υ.Σ Όταν το παλικάρι έλεγε "Έχουμε κι εμείς Άσσους στο μανίκι μας" στο…

• Quote from Alondra: “Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι απλό και να μου απαντήσουν οι φίλτατοι συμπέθεροι της αντίπαλης συμμαχίας που ζητούσαν "έντιμες" μάχες. Κατά προτίμηση βέβαια ο αρχηγός τους που μίλησε πρώτος γι' αυτές. Θεωρείτε "έντιμη" την πρακτική του κοκκινίσματος από απόσταση εκεί στην ηγεσία σας; Γιατί απ' ότι συμπεραίνει κανείς από μερικά ποστ παραπάνω δεν μπορείτε να μαζέψετε μερικά "πρόβατα" στο μαντρί γιατί κάνουν του κεφαλιού τους. Και το αναθέσατε στους αντιπάλους σας αυτό. Κι αν δεν συμφ…

• Ας εκφράσω μια δική μου σκέψη.. Ενδεχομένως αν ακουστούν πολλές ιδέες θα καταλήξουμε στον ιδανικό αλλά ... ιδεατό πόλεμο. Πόλεμος γύρων/εβδομάδων Κάθε πόλεμος θα έχει διάρκεια Χ "εβδομάδων" (Το "εβδομάδα" μπορεί να είναι λιγότερων ή περισσότερων ημερών). Στο τέλος κάθε εβδομάδας θα γίνεται καταμέτρηση των συνολικών απώλειων(αυτό ενδεχομένως να μπορούσε να σπάσει σε υλικών και στρατηγών) αλλά και των πράσινων αναφορών. Η νικήτρια κάθε κατηγορίας θα αποκτά 1 πόντο. Σε κάθε σερί νικών κάθε κατηγορί…

• Ποια φίλτρα; Αυτά που με ένα απλό refresh εξαφανίζονται; Τα κάνανε μιας χρήσης, άχρηστα, όπως η ίδια η εταιρία. Quote from Nantia: “ Ευτυχως Quintilius Που Η Εταιρεια Και Σας Ακουει Αλλα Και Σας Διαβαζει Κρατοντας Σημειωσεις. Οχι Σαν Μερικους Μερικους Και Μερικες Μερικες Αλλες Εταιρειες Παιχνιδιων.Βλεπεις Παντα Προσπαθει Για Το Καλυτερο Εστω Και Αργα. ” Τότε ή κουφή είναι ή ανίκανη, αλλά μάλλον και τα δύο. Δε θα σχολιάσω περεταίρω το άστοχο κι αστείο post σου που ούτε εσύ δε ξέρεις γιατί το έγρα…

• Καλές μάχες να έχετε, αλλά θα μου επιτρέψετε, θέλετε δε θέλετε, να σχολιάσω τα δικά μου. Quote from user 001: “1. Για να ξεσκουριάσει ο σέρβερ με ένα πόλεμο της προκοπής. ” Καλά, εδώ θα γελάσουμε αλλά ας ελπίζουμε.. Quote from user 001: “4. Νικηφόρες θεωρούνται οι αναφορές για κάθε πλευρά, ανεξαρτήτως χρώματος, αυτές με τις λιγότερες απώλειες. ” So what's the point ? Quote from user 001: “3. Να βγει διακοπές το 50% μίας εκ των συμμαχιών. ” Κι αν βγει, τον πετάμε εκτός και μετά μετράμε πάλι από τ…

• Κάτι άλλα φεγγάρια είχα γράψει.... EtQX0a8.png