ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΦΑ

• Το συγγνώμη δεν πήγαινε για σένα, αλλά για τους υπόλοιπους...ξέρω πως δεν σε ενοχλεί η βωμολοχία...
      Πάντως αν έγινες κνίτης για να σου κάτσει η γκόμενα, χαλάλι σου...και ποιός δεν έχει προσποιηθεί ότι του αρέσουν τα γούστα της γκόμενας του, προκειμένου να του κάτσει...κι αν άξιζε κιόλας...δυο φορές χαλάλι...

Παπαδοπουλικός μέχρι αηδίας...ο Ιωαννίδης ήταν προδότης...αν δεν έριχνε τον μπάρμπα Γιώργη, θα είχε πάει σε εκλογές και θα τον είχαμε πρωθυπουργό, μέχρι σήμερα...αλλά ας όψονται οι Αμερικάνοι, που δεν τους έκανε ο μπάρμπα Γιώργης τα γούστα και δεν τους έδωσε τη Σούδα να χτυπήσουν τους Άραβες στον Αραβοισραηλινό πόλεμο, που τότε αγόραζαν από εμάς τσιμέντο και νερό και πλήρωναν σε πετρέλαιο...

Λοιπόν αν δεν βρεις να παίξεις, πες μου να σηκώσω 200Κ στρατοστόλο να έρθεις να τον σπάσεις...
      Μπορεί να μην ξέρω να παίζω, αλλά τουλάχιστον θα ξεχαρμανιάσεις...
      Αναστήτω ο Θεός και διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού, και φυγέτωσαν από προσώπου αυτού οι μισούντες αυτόν.
      Ως εκλείπει καπνός, εκλειπέτωσαν· ως τήκεται κηρός από προσώπου πυρός, ούτως απολούνται οι αμαρτωλοί από προσώπου του Θεού.
      Και οι δίκαιοι ευφρανθήτωσαν· αγαλλιάσθωσαν ενώπιον του Θεού, τερφθήτωσαν εν' ευφροσύνη.
    • Αμ αν δεν ήταν μαλάκας, θα κυβερνούσε μόνο εφτά χρόνια...?
      Σαράντα χρόνια θα κυβερνούσε, όπως ο Πινοσέτ στη Χιλή, ή ο Φράνκο στην Ισπανία και μετά θα την κοπανούσε για κάνα Λονδίνο ή για καμιά Νέα Υόρκη...

Και δεν θα έμενε σε ξένη βίλα, θα είχε από μια δική του σε κάθε θέρετρο του κόσμου και καταθέσεις σε τράπεζες, όπως οι περισσότεροι πολιτικοί...
      Αλλά ήταν τόσο μαλάκας, που ούτε με την στολή του δεν τον έθαψαν, που την είχε πληρωμένη και πέθανε και πάμπτωχος στη φυλακή...

Όπως οι περισσότεροι δικτάτορες και κλέφτες πολιτικοί, δηλαδή...
      Για τέτοιο μαλάκα μιλάμε...
      Αναστήτω ο Θεός και διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού, και φυγέτωσαν από προσώπου αυτού οι μισούντες αυτόν.
      Ως εκλείπει καπνός, εκλειπέτωσαν· ως τήκεται κηρός από προσώπου πυρός, ούτως απολούνται οι αμαρτωλοί από προσώπου του Θεού.
      Και οι δίκαιοι ευφρανθήτωσαν· αγαλλιάσθωσαν ενώπιον του Θεού, τερφθήτωσαν εν' ευφροσύνη.
    • ααααααα...... μαλιστα...
      θα μπορουσε να μενει κ σε κανα δυαρακι ομως ετσι?
      να μην εχει υποχρεωση κ στον ωναση...

δεν με πειραζει ομως... χαιρομαι που παραδεσαι οτι ηταν μαλακας.....

καλα βρε μαλακα θα μας πηγαινε ο μαλακας ο σε εκλογες κ θα μας κυβερνουσε δλδ ενας μαλακας επι 40 χρονια?

παντως κ στις εκλογες που μας πηγαν αλλοι παλι μαλακες μας κυβερνανε..... η καλυτερα μαλακες τους ψηφιζουν οπως θα ψηφιζαν κ αυτον που ηταν κ μαλακας....

εκεινη η δολια η ΕΠΕΝ ομως..... αφου θα μας πηγαινε σε εκλογες αλλα δεν προλαβε.... πως κ δεν τα πηγε τοσο καλα?
      δημοκρατικοτατες φανταζομαι θα ηταν οι εκλογες που δεν προλαβε να κανει...... οχι οι πεθαμενοι μονο θα ψηφιζαν.... αλλα κ τα δεντρα....
    • Ναι το παραδέχομαι ότι ήταν μαλάκας...αν δεν ήταν θα ζούσε ακόμα, ελεύθερος και φραγκάτος...

Όσο για τις εκλογές που θα ψήφιζαν τα δέντρα και οι πεθαμένοι...πρώτος διδάξας ήταν ο Καραμανλής ο γέρος...
      Και θα ήταν τόσο δημοκρατικές, όσο είναι και σήμερα...
      Τέτοιοι μαλάκες που είμαστε, τέτοιους μαλάκες αξίζουμε να μας κυβερνάνε...

Απλά με τον μπάρμπα Γιώργη θα ήμασταν χορτάτοι μαλάκες...ενώ τώρα είμαστε πεινασμένοι μαλάκες...αυτή είναι η διαφορά...

Edit: Ξέρεις κανέναν Έλληνα πολιτικό ή Έλληνα γενικώς, να μην είναι μουνόδουλος...?
      Ή άντρα πολιτικό...Τραμπ, Πούτιν, Μπερλουσκόνι, Ανδρέας...υπουργοί, πρωθυπουργοί, βασιλιάδες, δικτάτορες...όλοι το μουνί προσκυνάνε...

The post was edited 1 time, last by Aίαντας ().

• Aίαντας wrote:

όλοι το μουνί προσκυνάνε...
      ειναι ισως η πρωτη φορα που ειπες μια σωστη κουβεντα εδω στο φορουμ

αχχχχχ...... καλυψω..... *λογοκρίθηκε*

+1 προειδοποίηση για προσβολή.

adonisza

The post was edited 1 time, last by adonisza ().

• Εμ κι ύστερα μου βγάζεις τον μπάρμπα Γιώργη, μουνόδουλο...
      Εσύ έγινες κνίτης για το μουνί της Καλυψώς...
      Εγώ κάποτε για να πηδήξω μια γκόμενα, πήγα μαζί της στο γήπεδο στη θύρα 7 (μπλιαχχχχχ)...

Φαντάσου να είχαμε και λεφτά, όπως έχουν αυτοί, τι πάρτι με ούζα θα στήναμε...
    • Ναυμαχία μπροστά από την πόλη Lubyanka
      (18.04.2018 0:58:27)
      bill---[ΦΕΥΓΑ] από Metal City 1, ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ, Lubyanka, ΓιαΠουΤοΕβαλες
      vs
      Ο Ρωσος[7NISA] από Lubyanka, Καλάβρυτα

---------------------------------------------------------------------------------------------
      Σκάφος-Έμβολο..........................0(-54) - Σκάφος-Έμβολο..........................0(-54)
      Φλογοβόλο..............................0(-64) - Φλογοβόλο..............................1(-86)
      ............................................. - Κανονιοφόρο.............................0(-2)
      Έμβολο ατμού...........................0(-19) - Έμβολο ατμού...........................0(-13)
      Βάρκα Κατάδυσης........................0(-12) - Βάρκα Κατάδυσης.........................0(-8)
      Κωπήλατη τορπιλάκατος..................30(-0) - Κωπήλατη τορπιλάκατος..................0(-15)
      Μεταφορικό αερόστατων...................4(-4) - Μεταφορικό αερόστατων...................0(-5)
      ............................................. - .............................................
      ............................................. - Πυραυλάκατος............................0(-4)
      ---------------------------------------------------------------------------------------------
      Στρατηγοί.............................-1477.2 - Στρατηγοί.............................-1669.6
      Επιθετικοί βαθμοί........................4174 - Αμυντικοί βαθμοί.........................3693
      Ζημιά...................................73860 - Ζημιά...................................83480
      Καταμερισμός ζημιάς.......................46% - Καταμερισμός ζημιάς.......................54%

Νικητές: Ο Ρωσος[7NISA]

Χαμένοι: bill---[ΦΕΥΓΑ]

Ναυμαχία μπροστά από την πόλη Kurskaya
      (18.04.2018 0:59:43)
      bill---[ΦΕΥΓΑ] από Metal City 3, ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ, Kurskaya, ΓιαΠουΤοΕβαλες
      vs
      Ο Ρωσος[7NISA] από Kurskaya, Καλάβρυτα

Σκάφος-Έμβολο..........................0(-54) - Σκάφος-Έμβολο..........................0(-54)
      Φλογοβόλο..............................0(-64) - Φλογοβόλο..............................2(-86)
      ............................................. - Κανονιοφόρο.............................0(-2)
      Έμβολο ατμού...........................0(-19) - Έμβολο ατμού...........................0(-13)
      Βάρκα Κατάδυσης........................0(-12) - Βάρκα Κατάδυσης.........................0(-8)
      Κωπήλατη τορπιλάκατος..................30(-0) - Κωπήλατη τορπιλάκατος..................0(-15)
      Μεταφορικό αερόστατων...................4(-4) - Μεταφορικό αερόστατων...................0(-4)
      ............................................. - .............................................
      ............................................. - Πυραυλάκατος............................0(-4)
      Στρατηγοί.............................-1477.2 - Στρατηγοί.............................-1641.6
      Επιθετικοί βαθμοί........................4104 - Αμυντικοί βαθμοί.........................3693
      Ζημιά...................................73860 - Ζημιά...................................82080
      Καταμερισμός ζημιάς.......................47% - Καταμερισμός ζημιάς.......................53%

Ναυμαχία μπροστά από την πόλη sukharevsksya
      (18.04.2018 1:00:25)
      bill---[ΦΕΥΓΑ] από Metal City 9, ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ, sukharevsksya
      vs
      Ο Ρωσος[7NISA] από sukharevsksya, Lubyanka, Καλάβρυτα

Φλογοβόλο..............................0(-64) - Φλογοβόλο..............................4(-86)
      Μεταφορικό αερόστατων...................0(-3) - Μεταφορικό αερόστατων...................0(-4)
      Στρατηγοί.............................-1449.2 - Στρατηγοί.............................-1500.8
      Επιθετικοί βαθμοί........................3752 - Αμυντικοί βαθμοί.........................3623
      Ζημιά...................................72460 - Ζημιά...................................75040
      Καταμερισμός ζημιάς.......................49% - Καταμερισμός ζημιάς.......................51%

The Mystery of Wood is not that it burns, but that it Floats
    • Άστα...ντρέπομαι...αλλά η ριμάδα η ανάγκη βλέπεις...κι όταν είσαι και νέος...

Η Ελευθερία τον χαβά της...να σηκώνει αναφορές...εδώ λέμε τον πόνο μας και μαθαίνουμε ιστορία...λες και τις κοιτάει κανείς...

Ήρεμα με τον Ρώσο...είναι ο πιο αξιόλογος από τους 7νήσιους...ή τουλάχιστον ήταν...από ότι θυμάμαι δηλαδή...
      Αν τον παραζορίσεις κι αυτόν, θα στα δώσει στο χέρι και θα αγανακτήσεις πάλι...
    • αξιολογοτατος κ σαν παιχτης αλλα κ σαν χαρακτηρας... τουλαχιστον αυτη την αποψη εχω απο το λιγο που εχω συζητησει μαζι του....
      οπως κ ο παπαφιγκος.....

αλλα τα πηρα στο χερι παλι σημερα.....

ονομα πολης πειρατινα η ναυμαχια.... μπλιαχ κ εγω τωρα....
      μολις βλεπω την λεξη πειρατεια τακη μου που λες.... με πιανει αναφυλαξια.....
      τι την παιζετε αυτη την [i][b]*λογοκρίθηκε*ελεγα στα δικα μου τα μοσχαρια..... το χαβα τους αυτοι.... 40 λογαριασμους μπαναραν που λες πριν ενα μηνα κ μυαλο δεν εβαλαν.....[/b][/i]

να σου πω τωρα κ μια ιστορια.... προ 3μηνου περιπου κοπαναγαμε λιγο συστηματικα την noath.....
      ειχαν περιμαζεψει τον χαζο-gerge οι νοαθιτες εκει.... να πω δεν τους ειχα προειδοποιησει.... το χα κανει ο δολιος....πεταξτε τον γερο ρε απο την συμμαχια να βρειτε την ησυχια σας..... τιποτα αυτοι....ηταν κ [i][b]*λογοκρίθηκε*κ ο αλιγατορας κ ειχαν βρει την υγεια τους....αργηχος τοτε εκει ειχε αναλαβει καποιος Art.....[/b][/i]

αυτος ο αρτ που λες(τον περιμαζεψαν τα 7νησα τωρα) ηταν στην γελλας.... απο την γελλας την κοπανησε μολις αρχισαν να πεφτουν οι ψιλες αν θυμασαι.... πηγε λοιπον στην νοαθ... κ να τα καλουδια να το να το αλλο.... τον καναν κ αρχηγο....
      ξεκιναν να πεφτουν οι ψιλες που λες στην νοαθ...... κ αλλα ορνια εκεινα δωσε τριγωνακια με τον χαζο-gerge ηγετη στην πειρατια.....
      τρωνε ενα ξεγυρισμενο μπαγκ καμια 60αρια λογαριασμοι (μα τον θεο σου μιλαω λυπηθηκα για ολους αλλα χαρηκα που απαλαχτηκε απο τον χαζο-γκεργκε ο αλφα)
      τι καταρες μου ριχναν οσοι απομειναν στην νοαθ?
      αρχισαν τις γνωστες [i][b]*λογοκρίθηκε*..... οι ρουφιανοι..... οι φευγα..... τα τσιρικια τους οι διαχειριστες κ τις γνωστες *λογοκρίθηκε*....[/b][/i]

το φερε η κουβεντα βρε νοαθοπουλα μου κ σαν ανεφερα..... αλλα χαλαρωστε λιγακι ολοι σας......

το προβλημα σας ηταν οτι το παιζατε ηθικοι κ σας εφταιγαν οι βρωμοφευγατοι που μπαναριστηκατε ''αδικα''....

[i][b]*λογοκρίθηκε*..... δικαια μπαναριστηκατε οπως μπαναριστηκαν κ ολα τα δικα μου τα μοσχαρια δικαια....[/b][/i]

επειδη τακη μου σε ειδα να κανεις γιουπι με το μπαν του σωτου.....

δεν μπορεις βλεπεις να μας αγκιξει αυτο..... κλεβουμε[i][b]*λογοκρίθηκε*.. πιασαν οσους πιασαν οι διαχειριστες κ μπραβο τους..... δοξα τον ΘΕΟ λογαριασμους εχω να φαν κ οι κοτες..... κ μπορουμε να συνεχιζουμε να μιλαμε..... σε αντιθεση βλεπεις *λογοκρίθηκε* δεν βγαζουν λαλια.... κ ακομα κ τωρα μεταξυ τους λενε τους φταιν οι λεχριτες οι φευγα.....[/b][/i]

αυτα τα λιγα......

ααααααα...... ξεχασα..... αυτη η φυσιογνωμια ο αρτ που βοσκαει τωρα στα 7νησα τι κανει λες?
      μολις αρχισαν οι ψιλες να γινονται χοντρες...σαν[i][b]*λογοκρίθηκε*[/b][/i]
      παραταει την συμμαχια κ περναει την αρχηγια στον μπαναρισμενο αλιγατορα.....
      [i][b]*λογοκρίθηκε*[/b][/i]
      δεινοπαθησαν τα ερμα τα νοαθοπουλα να παλευουν να ανεβασουν πρεσβειες για να κανουν τικετ να παρει κανας αλλος την αρχηγια.....
      ευτυχως ειδοποιησαν τον αστραπογιαννο κ τελικα λογκαρε αυτος κ σωθηκε η συμμαχιουλα απο την διαγραφη.....
      οχι τιποτα αλλο..... το μισο μου σοι εχω εκει μεσα κ θα μου μεναν ορφανα.....που να ψαχνα συμμαχιες τετοια εποχη....

[i][b]*λογοκρίθηκε*[/b][/i]

Ναυμαχία μπροστά από την πόλη ΠΕΙΡΑΤΙΝΑ
      (18.04.2018 1:47:49)
      bill---[ΦΕΥΓΑ] από Ανδρομάχη, ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ, Metal City 1, Metal City 3, ΓιαΠουΤοΕβαλες, ΠΕΙΡΑΤΙΝΑ, Αινταχο
      vs
      gagrum67[7NISA] από ΠΕΙΡΑΤΙΝΑ, Ο Ρωσος[7NISA] από sukharevsksya, ΩΥπερωκεανιον, ΠΕΙΡΑΤΙΝΑ, Lubyanka

Φλογοβόλο..............................8(-68) - Φλογοβόλο.............................0(-128)
      Σκάφος-Έμβολο.........................0(-108) - Σκάφος-Έμβολο.........................0(-108)
      Έμβολο ατμού...........................0(-62) - Έμβολο ατμού...........................0(-41)
      Βάρκα Κατάδυσης........................0(-20) - Βάρκα Κατάδυσης........................0(-16)
      Κωπήλατη τορπιλάκατος..................30(-0) - .............................................
      Μεταφορικό αερόστατων...................5(-6) - Μεταφορικό αερόστατων..................0(-10)
      ............................................. - Πυραυλάκατος............................0(-8)
      Στρατηγοί.............................-3021.6 - Στρατηγοί.............................-3144.8
      Επιθετικοί βαθμοί........................7862 - Αμυντικοί βαθμοί.........................7554
      Ζημιά..................................151080 - Ζημιά..................................157240
      Καταμερισμός ζημιάς.......................49% - Καταμερισμός ζημιάς.......................51%

Νικητές: bill---[ΦΕΥΓΑ]

Χαμένοι: Ο Ρωσος[7NISA], gagrum67[7NISA]

Έχει δοθεί ban.

adonisza

• New

bill--- wrote:

δικαια μπαναριστηκατε οπως μπαναριστηκαν κ ολα τα δικα μου τα μοσχαρια δικαια....
      επειδη τακη μου σε ειδα να κανεις γιουπι με το μπαν του σωτου.....

Ξέρεις ότι έχω πει πολλές φορές, πως δεν είστε οι μόνοι που παίζουν βρώμικα...
      Απλά θεωρώ ότι είστε οι μόνοι, που δεν το έχουν ανάγκη...
      Το να παίζει βρώμικα ένας άσχετος, προσπαθώντας να ισοσταθμίσει την έλλειψη γνώσεων στο παιχνίδι, το καταλαβαίνω - αν και δεν το επικροτώ...
      Αλλά να παίζει βρώμικα ένας παίκτης που το έχει, το θεωρώ δυο φορές βρωμιά...

Το γιούπι πήγαινε στο γιουσουφάκι σου, που κορδώνεται ότι έχει προγράμματα που του αλλάζουν τις ip...
      Δεν είδα όμως να σας γλυτώνουν από τα μπαν...
      Λογαριασμοί μπορεί να υπάρχουν, αλλά αν συνεχιστεί το ίδιο βιολί και κάθε λίγο τρώνε 40 - 40 τα μπαν, προβλέπω να μην μείνει τίποτε όρθιο στον Άλφα...
      Από όλες τις συμμαχίες...
    • New

κ να σου εξηγησω επειδη δεν εχεις καμια σχεση με το παιχνιδι (οπως το λες κ μονος σου κ σε τιμαει αυτο) δεν θα καταλαβεις.....
      προσπαθησα κ αλλες φορες ανεπιτυχως.....

οσο αφορα τα μπαναρισματα σε σχεση με την πειρατια..... ποτε δεν καταλαβα τι γνωσεις πρεπει να εχει καποιος για να παιξει...
      περα απο χρονο μποτακια κ αμβροσια..... καμια αλλη....
      η κλοπη ειναι δεδομενη λοιπον απο ολους κ οποιος κλεβει παραπανω μιας κ δεν χρειαζεται καμια γνωση βγαινει πρωτος....
      κ απο 1000 ip να μπαινει καποιος το τριγωνο ειναι τριγωνο.....κ καμια σχεση δεν εχει με τις ip....

δικαιως λοιπον ξαναλεω την εφαγαν..... αν ρωτησεις καποιον απο την νοαθ η οποιον αλλον την εχει φαει.... θα σου πουν οι βρωμιαρηδες οι φευγατοι......

εγω παντως τα δικα μου τα μοσχαρια τα τιμωρησα.... πηραν μικρους λογαριασμους ενω εχω αρκετων δεκαδων εκατομυριων να τους δωσω..... προς γνωση κ συμμορφωση..... μονο ο θεος κ εγω τετοια δικαιοσυνη.....

οι ορισμοι γιουσουφακια κ ο αφεντης σας ειναι θα ελεγα λιγακι τραβηγμενοι ε?

το εχω πει κ αλλη φορα οτι μεγαλυτερη τιμη για μενα στο παιχνιδι ειναι οι πρωην εικονικοι μου αντιπαλοι να βρισκονται μαζι μου....
      τους τιμω με την εμπιστοσυνη μου κ με τιμουν κ αυτοι..... αυτο ειναι για μενα νικη στο παιχνιδι..... για αυτο δεν εχασα ποτε....

μπορει φυσικα κατα τα δικα σου λεγομενα να ειναι λεχριτες κλεφτες ενα με το συναφι του μπιλ.....
      απολαμβανω να σε διαβαζω....κ σενα κ τον καθενα.... δεν με ξερεις.... κανεις σας δεν με ξερει.... βλεπετε οτι θελω εγω... ακομα κ την μυτη μου....

• New

Χαίρομαι που απολαμβάνεις να με διαβάζεις...αλλά ο χαρακτηρισμός γιουσουφάκια δεν είναι καθόλου τραβηγμένος...γιατί εγώ θυμάμαι πως τους εξεφτέλιζες, πριν αποφασίσεις να τους...τιμήσεις...

Ας πάμε τώρα και στην πειρατεία...σίγουρα δεν απαιτεί γνώσεις, αλλά τότε γιατί παίζουν οι σύμμαχοί σου και κλέβουν κιόλας...?
      Μήπως παίζουν για τα υλικά...?
      Και τα υλικά τι να τα κάνει μια πολεμική συμμαχία, όταν δεν μπορεί να τα ποστάρει λεηλατημένα...?
      Άρα και οι δικοί σου γουστάρουν να χτίζουν...
      Ουδέν μεμπτόν στο χτίσιμο...ο καθένας παίζει όπως γουστάρει...αρκεί να παίζει τίμια...

Όλα τα υπόλοιπα, είναι συμπεράσματα που βγάζει ο καθένας, παρατηρώντας αυτά που συμβαίνουν στο παιχνίδι...εδώ δεν ξέρουμε καλά ανθρώπους, με τους οποίους συμβιώνουμε χρόνια...είναι λογικό να μην σε ξέρει κανένας...όπως κι εσύ δεν ξέρεις κανέναν...
      Υποθετικά και υποκειμενικά μιλάμε όλοι...
    • New

*λογοκρίθηκε* παλι με την τιμιοτητα... ειπαμε δεν παιζει κανενας τιμια.... ουτε εσυ ο υπερμαχος της....
      να λεγα παιζαν για τα υλικα τοτε που τα διναν με το τσουβαλι.... παει στο διαολο.... να το καταλαβω....
      αλλα τωρα? τι να πω.... λοξα.....

χτες ανοιξαμε πιο ωραιο θεμα.....κ το αφησαμε στην μεση....
      για να καταλαβω δλδ κ εγω..... σου ειπα θα ψηφιζαν οι πεθαμενοι κ τα δεντρα κ μου πες αφου το διδαξε ο καραμανλης να μην το κανε κ ο γιωργης? κλεφτης δλδ κ αυτος ρε τακη μου? γιατι αν μου πεις με δημοκρατικες διαδικασιες.... το παρελθον τις ΕΠΕΝ δεν δειχνει οτι θα γινοταν κατι τετοιο....

ρε μηπως τελικα κ ο μπαρμπαγιωργης θα γινοταν τα ιδια [i][b]*λογοκρίθηκε*με τους σημερινους..... η ηταν κ δεν το ξερεις[/b][/i]

Έχει δοθεί ban.

adonisza

• New

Εγώ δεν παίζω τίμια...?...τώρα με πλήγωσες...να ξέρεις...
      Πάντως μπαν δεν έχω φάει ποτέ...όχι βέβαια ότι λέει κάτι αυτό...

Όσο για τον μπάρμπα Γιώργη, δεν ξέρω να σου πω πως θα κατέληγε...μάντης δεν είμαι...
      Κι ο Ανδρέας ήρθε κάποτε να φέρει την αλλαγή με ένα ζιβάγκο και κατέληξε με τα πάμπερς γεμάτα πεντοχίλιαρα και τον Κοσκωτά...
      Αν πω και για τον Αλέξη...θα έσβηνε τα μνημόνια με ένα νόμο κι ένα άρθρο...και είδες τα καζάντια μας...

Πάντως όποιον και να ακούσω, λέει ότι επί μπάρμπα Γιώργη, η Ελλάδα περνούσε την καλύτερη, την πιο πλούσια και την πιο παραγωγική περίοδο της μεταπολεμικής ιστορίας της...

Τα υπόλοιπα θα τα γράψει η ιστορία...

The post was edited 1 time, last by Aίαντας ().

• New

οχι τακη μου..... πιο καλυτερα περνουσε την 8ετια του ανδρεα..... μη κοιτας που ηταν η παρακαταθηκη του σημερα....

η ιστορια δεν λεει ποτε την αληθεια κ το ξερουμε....

αλλωστε ο ανδρεας ηταν κ εξυπνος κ οχι μαλακας σαν τον γιωργη......

ο εξυπνος εμενε σε δικια του βιλα με κλεμμενα φυσικα....
      ο μαλακας εμενε σε δανεικη βιλα..... απο τα κλεμμενα του αλλου.... ηξερε βεβαια πως βγαζει τα λεφτα..... δεν ηταν τοσο μαλακας....
      αλλα του αρεσε η βιλα.... επαναστατης κατα τα αλλα

ο εξυπνος ηταν κ αυτος μουνοδουλος.... αλλα ειχε καλο γουστο στο μουνι.....
      ο μαλακας..... μα ηταν μουνι αυτο που διαλεξε? σαν αναποδο γαμωτο ηταν απο τα νιατα της.....

δεν ξερω ποσο πολυ μαλακας μπορει να ηταν..... σιγουρα μαλακας που ειχε τον μιμη φιλο...
      σιγουρα οχι τοσο μαλακας που ειχε τον αριστο φιλο....

σιγουρα οχι τοσο μαλακας που δεν ηξερε ποσο καλα περνανε στο θερετρο της γυαρου

σιγουρα οχι τοσο μαλακας ωστε να μα μην ξερει τα ειδικα προνομια που απολομβαναν ολοι οι κρατουμενοι της εατ εσα

σιγουρα οχι τοσο μαλακας ωστε να μην βλεπει τον πλουτισμο των μεγαλοεργολαβων της εποχης των δημοσιων εργων του

το μονο σιγουρο ειναι οτι γραφουμε ελευθερα σημερα κ εσυ κ εγω.... αντιλαμβανεσαι να λεγαμε εκεινη την εποχη για το μουνι της δεσποινας που θα χαμε βρεθει ε?

The post was edited 1 time, last by bill--- ().

• New

Καλύτερα Βασίλη μου, να μην γράφαμε ελεύθερα σήμερα, αλλά να είχαμε τα σπίτια μας δικά μας κι όχι των τραπεζών και τα στομάχια μας γεμάτα...

Σε όλες τις εποχές, οι μεγαλοεπιχειρηματίες έκλεβαν...και υπό οποιοδήποτε καθεστώς...το κεφάλαιο κάνει πάντα κουμάντο κι όχι οι κυβερνήσεις...
      Το θέμα είναι να περνάει καλά και ο λαός...όχι με δανεικά που θα πρέπει να τα πληρώσει με αίμα μετά...αλλά με επενδύσεις...
      Τα δανεικά, τα μνημόνια, η εγκληματικότητα και η κατάντια μας, είναι η παρακαταθήκη αυτών που δήθεν βασανίστηκαν από το εατ-εσα και στη γυάρο...τους είδες σήμερα...ακόμα τα σημάδια του βασανισμού φέρουν...κι εκδικούνται τον μπάρμπα Γιώργη με τα μνημόνια...

Από την άλλη η παρακαταθήκη του μπάρμπα Γιώργη είναι οι δρόμοι της μόμα σε κάθε Ελληνικό χωριό...το ρεύμα...το θετικό ισοζύγιο που παρέδωσε...η βράβευση της χώρας το 1971 και 1972 για την ανάπτυξη της οικονομίας...η ασφάλεια του να κοιμάσαι με ξεκλείδωτες πόρτες...και πολλά άλλα...γι αυτό μέχρι σήμερα μνημονεύουν το όνομα του...το μόνο μνημόνιο που αναθυμάται με νοσταλγία ο λαός μας...

Όσο για τα γούστα του...ο καθένας όπως τη βρίσκει...μπορεί η Δέσποινα να μην ήταν Μιμή, αλλά να είχε...κρυφές χάρες...
    • New

δεν θα διαφωνησω μαζι σου....
      το καλυτερο βεβαια θα ηταν κ να μπορουσαμε να μιλαμε κ ελευθερα κ να εχουμε κ τα σπιτια δικα μας.....
      τοτε να τον μνημομευαμε ρε τακη.....
      τωρα για αυτους που ΔΗΘΕΝ βασανιστηκαν..... τι να σου πω..... αυτοι που μας κυβερναν καπου στο εξωτερικο εβοσκαν....
      βασανισμενοι δεν μας κυβερνησαν.....
      ξεκλειδωτες μπορει να ηταν οι πορτες..... αλλα τα τσιρακια της χουντας σε καθε χωριο τις ανοιγαν παρεα με την χωροφυλακη οποτε γουσταραν αν ελεγες κουβεντα.....

οπως ειπες βεβαια κ εσυ ο ιδιος παραπανω δεν κυβερνουσε αυτος αλλα οι μεγαλοεπιχειρηματιες της εποχης του.... που ηταν κ πολλοι εκεινη την εποχη....οποτε τι να λεμε τωρα?

η παρακαταθηκη του μπαρμπαγιωργη.... δρομοι ρευμα.....
      ειχε φτασει η εποχη να γινουν τακη μου.... υπηρχε αναπτυξη σε παγκοσμιο επιπεδο στον τομεα της ενεργειας εκεινη την εποχη.....

δεν θα διαφωνισω ομως οτι αν ΔΕΝ υπηρχε η χουντα ΔΕΝ θα ειχε το καθε κατσικοχωρι ρευμα.... οχι οτι ειχαν κ ολα ετσι?
      σιγουρα επιταχυνε τις διαδικασιες αυτες ΟΠΩΣ καθε χουντικο καθεστως ειτε αυτο ηταν εθνικιστικο ειτε κομουνιστικο η οτι αρχιδια αλλο ηθελε να δηλωνει..... χουντα ηταν κ τιποτα παραπανω....

ο εχθρος του κρατους αλλωστε ελεγε ειναι οι κομμουνιστες....μιλαμε για πολυ μαλακα τελικα..... τελικα του την εφερε ο συντροφος του ο μιμης με τα αμερικανακια ειπες..... μηπως τελικα εχθρος του κρατους κ του λαου δεν ειναι καποιος αλλος παρα το κεφαλαιο που προασπιστηκε κ ο ιδιος?

στο ζουμι της υποθεσης.... δεν ξερω τι κρυφες χαρες η δεσποινα..... αλλα μωρ αδερφακι μου..... σαβουρα ηταν....
      κ μαλακας κ μουνοδουλος κ σαβουρογαμης δλδ ο αειμνηστος