Διακοπές μικρής διάρκειας

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Διακοπές μικρής διάρκειας

Ποια Η Αποψη Σας Για Την Ιδεα Αυτή ? 5
      1.  
        1. Υπερ. (4) 80%
      2.  
        2. Αδιαφορη. (0) 0%
      3.  
        3. Κατα. (1) 20%
      Στους περισσότερους νομίζω θα έχει συμβεί να έρχονται αργά το βράδυ και να σας πιάνουν στον ύπνο, με Ήφαιστο αυτοί και εσείς όφλάιν χωρίς δυνατότητα αντίδρασης. Σ' εμένα έχει γίνει αρκετές φορές, αλλά κι εγώ το έχω κάνει σε άλλους. Δεν το θεωρώ όμως δίκαιο αυτό, ούτε έχει καμμιά αξία για τον επιτιθέμενο. Για το λόγο αυτό προτείνω να υπάρχει η δυνατότητα για οκτάωρες διακοπές. Να μπορεί δηλαδή κάποιος να βάλει τον λογαριασμό του σε διακοπές για 8 ώρες μόνο και μετά το οκτάωρο να μπαίνει αυτόματα ον και να μη μπορεί να ξαναβάλει μίνι διακοπές αν δεν περάσουν τουλάχιστον 18 ώρες. Έτσι στο 24ωρο θα μπορείς να βάλεις 8 ώρες μίνι διακοπές. Πώς σας φαίνεται η ιδέα;
      Παρακαλώ να μπεί poll.

Μπηκε Poll
      Nantia

The post was edited 2 times, last by Nantia ().

• SmokeOsan wrote:

Να μπει όντως πολ.

α) είναι φάρμα

β) τρολάρει

γ) είναι δεύτερο προφίλ του οράτιου

δ) έχει πιει

ε) παίζει άλλο παιχνίδι
      Μπορείς να παραθέσεις επιχειρήματα και όχι κατηγορίες και συμπεράσματα?
      Αν εσένα σου αρέσει να κερδίζεις τις μάχες μ' αυτό τον τρόπο, τότε ναι παίζω άλλο παιχνίδι.
    • Ζεύς123 wrote:

Στους περισσότερους νομίζω θα έχει συμβεί να έρχονται αργά το βράδυ και να σας πιάνουν στον ύπνο, με Ήφαιστο αυτοί και εσείς όφλάιν χωρίς δυνατότητα αντίδρασης. Σ' εμένα έχει γίνει αρκετές φορές, αλλά κι εγώ το έχω κάνει σε άλλους. Δεν το θεωρώ όμως δίκαιο αυτό, ούτε έχει καμμιά αξία για τον επιτιθέμενο. Για το λόγο αυτό προτείνω να υπάρχει η δυνατότητα για οκτάωρες διακοπές. Να μπορεί δηλαδή κάποιος να βάλει τον λογαριασμό του σε διακοπές για 8 ώρες μόνο και μετά το οκτάωρο να μπαίνει αυτόματα ον και να μη μπορεί να ξαναβάλει μίνι διακοπές αν δεν περάσουν τουλάχιστον 18 ώρες. Έτσι στο 24ωρο θα μπορείς να βάλεις 8 ώρες μίνι διακοπές. Πώς σας φαίνεται η ιδέα;
      Παρακαλώ να μπεί poll.
      αν συμβει κατι τετοιο τοτε το ικαριαμ χανει αυτο για το οποιο φτιαχτηκε κατα βαση.... τις μαχες, δεν θα γινονται ποτε. και τι γινεται αν μια συμμαχια κηρυξει πολεμο σε αλλη (ανεξαρτητα αιτιες και αφορμες και κατα ποσο αληθευουν, στεκουν η οτιδηποτε);
      τωρα ενα πραγμα που εχει παρεξηγηθει απο την πλειοψηφια ειναι τα θαυματα (αλλα δεν ειναι της παρουσης να το αναλυσω). απο την στιγμη που τα θαυματα υπαρχουν ποιος ο λογος να μην χρησιμοποιουνται; το οτι καποιος δεν εχει ενα θαυμα η δεν μπορει να το ενεργοποιησει (πχ ειναι αμεσως μετα την ενεργοποιηση ενος θαυματος και το περασμα του χρονικου οριου που εχει ως ενεργο) η δεν μπορει για καποιο λογο (πχ ειναι χαμηλο το επιπεδο, ειναι οφ λαιν η οτιδηποτε) αυτο ισως ειναι ηθικα αδικο αλλα καθολα νομιμο. αδικο ηθικα δεν ειναι οταν καποιος κανει μαχες σε καποιος με χαμηλοτερο στρατιωτικο; αδικο ηθικα δεν ειναι οταν μια ισχυρη συμμαχια κηρυττει πολεμο σε μια ανισχυρη (στρατιωτικα, απο αριθμο μελων, απο το αν υπαρχει πυρηνας, απο το αν ειναι στρατιωτες η χτιστες η οτιδηποτε); δεν ειναι ηθικα αδικο για καποιον που ξεκιναει να κανει μια επιθεση απο το περα βρεχει, να ερθει με κινητη πχ, (αμβρο γαρ!) και ο αλλος να πατησει 8ωρο διακοπες;
      με αλλα λογια: οι μονοι κανονες που υπαρχουν ειναι αυτοι που διαφυλλαττουν τα συμφεροντα της εταιρειας και οι μονοι ηθικοι κανονες που υπαρχουν ειναι αυτοι που διαφυλλαττουν την προσωπικοτητα του παικτη (που κι αυτο κατα βαθος αποσκοπει στα συμφεροντα της εταιρειας).

ΥΓ. θα εβαζα like στου smokeosan οχι ως προς το τι θιγει αλλα ως χιουμορ, αλλα για να μην παρεξηγηθει το like δεν το εβαλα.
    • xryma68 wrote:

τωρα ενα πραγμα που εχει παρεξηγηθει απο την πλειοψηφια ειναι τα θαυματα (αλλα δεν ειναι της παρουσης να το αναλυσω). απο την στιγμη που τα θαυματα υπαρχουν ποιος ο λογος να μην χρησιμοποιουνται; το οτι καποιος δεν εχει ενα θαυμα η δεν μπορει να το ενεργοποιησει (πχ ειναι αμεσως μετα την ενεργοποιηση ενος θαυματος και το περασμα του χρονικου οριου που εχει ως ενεργο) η δεν μπορει για καποιο λογο (πχ ειναι χαμηλο το επιπεδο, ειναι οφ λαιν η οτιδηποτε) αυτο ισως ειναι ηθικα αδικο αλλα καθολα νομιμο. αδικο ηθικα δεν ειναι οταν καποιος κανει μαχες σε καποιος με χαμηλοτερο στρατιωτικο; αδικο ηθικα δεν ειναι οταν μια ισχυρη συμμαχια κηρυττει πολεμο σε μια ανισχυρη (στρατιωτικα, απο αριθμο μελων, απο το αν υπαρχει πυρηνας, απο το αν ειναι στρατιωτες η χτιστες η οτιδηποτε); δεν ειναι ηθικα αδικο για καποιον που ξεκιναει να κανει μια επιθεση απο το περα βρεχει, να ερθει με κινητη πχ, (αμβρο γαρ!) και ο αλλος να πατησει 8ωρο διακοπες;
      Όσον αφορά τα θαύματα συμφωνώ μαζί σου, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Στο θέμα μας τώρα, στην ερωτησή σου αν είναι δίκαιο να μπει 8ωρες διακοπές την ώρα της επίθεσης να σου απαντήσω ότι εκτός από τις 8ωρες που προτείνω, υπάρχουν και οι κανονικές διακοπές που μπορεί να πατήσει κάποιος. Και μη σου πώ ότι σ αυτή την περίπτωση είναι καλλίτερες, για σκέψου το λίγο... Με τις 8ωρες θα ξέρει ο επιτιθέμενος ότι σε 8 ώρες ο αντίπαλος θα είναι πάλι ενεργός και για 18 ωρες δε θα μπορεί να ξαναμπεί σε διακοπές. Επίσης εδώ εξετάζουμε την κεντρική ιδέα, και πώς μπορούν να αντιμετωπιστούν τα τυχον προβλήματα που ίσως υπάρξουν. Μην είσαι λοιπόν κάθετος στην ιδέα, αλλά ξαναδές την πιο προσεκτικά.

Άλλωστε, για να αποφύγουμε αυτό που αναφέρεις, θα μπορούσε να μπαίνει κάποιος σε διακοπές (όχι μόνο 8ωρες αλλά και γενικά), 2 ή 3 ωρες μετά την αίτησή του. Π.χ. αν πατήσει για διακοπές στις 6, να μπαίνει από τις 8 ή 9 και μετά. Ετσι θα έχει το περιθόριο ο αντίπαλος να κάνει τις επιθέσεις του.
    • Η ιδέα αυτή αλλάζει τον πυρήνα του παιχνιδιού και το κάνει ακόμα πιο farmville. Πέρα από το γεγονός ότι υπάρχουν άπειροι λόγοι για τους οποίους η ιδέα αυτή μπάζει και είναι αρνητική θα σου πω την κυριότερη από όλες. Το παιχνίδι αυτό ήδη δεν είναι στα high του και είναι ελλιπείς και σε κόσμο καινούριο (λανθασμένο promoting από την εταιρία) καθώς και είναι και ελλιπείς σε κόσμο που παίζει από παλιά καθώς πολλοί παρατούν το παιχνίδι κλπ κλπ. Ο λόγος που παρατούν το παιχνίδι οι παλιοί είναι ότι δεν υπάρχει κίνητρο να παίξουν το παιχνίδι δεν έχει κάτι καινοτόμο, κάτι καινούριο, κάτι που να τους "πωρώσει" να συνεχίσουν... Απλά παίζουν από συνήθεια για ένα παιχνίδι που αγαπούν και κάποτε πορωνόντουσαν με αυτό. Τι κάνουν οι δημιουργοί του παιχνιδιού γι'αυτό? Η απάντηση είναι ότι φτιάχνουν όλη την ώρα καινούριους σέρβερ πλασάροντας ότι θέλουν να φέρουν νέο κόσμο και να ξανασμίξουν παλιοί συμπαίκτες αλλά με κρυφό συμφέρων να σπαταλήσουν και άλλα λεφτά τον hardcore παιχτών που θα ακολουθήσουν αυτούς τους σέρβερ. Αφήνουν λοιπόν άλλους σέρβερ να ερημώσουν (βλέπε 100-150 παίχτες σε σερβερ) με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε συνεχώς σε μια loopa να γίνεται όλη την ώρα το ίδιο και το ίδιο. Συνεπώς για να καταλήξω σε ένα παιχνίδι το οποίο έχει ήδη προβλήματα συνδρομητών και ενεργών παιχτών το να τους δώσεις τι δυνατότητα κάθε μέρα να έχουν ένα 8 ώρο να κοιμούνται με την ησυχία τους (που μεταξύ μας με τον καιρό αυτό που έχω δει είναι ότι άμα είσαι δυνατός παίχτης αλλά και κάνεις σωστή διπλωματία δεν σε αγγίζει κανείς και μπορείς να είσαι μια χαρά φάρμα...) δεν έχει καμία λογική απλά τους κάνεις πιο εύκολη την ζωή.. Το αποτέλεσμα αυτού είναι:
      χάνουν το ενδιαφέρον->
      γίνονται φάρμες->
      βαριούνται να μπαίνουν->
      εύρεση νέου παιχνιδιού ή δουλείες στην ζωή τους εκτός παιχνιδιού->
      δεν ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι->
      ανενεργός->
      end of story.-
    • DevolGaming wrote:

Συνεπώς για να καταλήξω σε ένα παιχνίδι το οποίο έχει ήδη προβλήματα συνδρομητών και ενεργών παιχτών το να τους δώσεις τι δυνατότητα κάθε μέρα να έχουν ένα 8 ώρο να κοιμούνται με την ησυχία τους (που μεταξύ μας με τον καιρό αυτό που έχω δει είναι ότι άμα είσαι δυνατός παίχτης αλλά και κάνεις σωστή διπλωματία δεν σε αγγίζει κανείς και μπορείς να είσαι μια χαρά φάρμα...) δεν έχει καμία λογική απλά τους κάνεις πιο εύκολη την ζωή..

Δε νομίζω να χάνουν το ενδιαφέρον τους γι αυτό το λόγο. Αν ρωτήσεις εδώ μέσα, "για πιο λόγο σου αρέσει το παιχνίδι", θεωρώ ότι δε θα βρεις πολλούς να σου πουν ότι τη βρίσκουν με το να πιάνουν τον άλλο στον ύπνο και να τον κοροϊδεύουν μετά, ότι και καλά έκαναν μεγάλο κατόρθωμα και ότι είναι φάρμα επειδή του χάλασαν το στρατό. Άσε που με αυτόν τον τρόπο χάνει κι ο άλλος το ενδιαφέρον του να παίξει. Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι που κάνουν το παιχνίδι πιο ελκυστικό : μάχες ονλάιν, πειρατεία, μάχες και ναυμαχίες με βαρβάρους, εμπόριο, επιτεύγματα, καθημερινές αποστολές, συζητήσεις κ.λπ.

Γράφεις ότι άμα είσαι δυνατός παίκτης και καλός στη διπλωματία δε σε πειράζει κανείς. Ε τότε, αν δεν ασχολείσαι με τα παραπάνω που αναφέρω και δεν ασχολείται και κανείς μαζί σου, δε χάνεις το ενδιαφέρον σου για το παιχνίδι;

Και στο κάτω κάτω, ας ανοίξουν έναν νέο σέρβερ (τεστ σέρβερ με περιορισμένη διάρκεια π.χ. 8 μηνών) και ας δοκιμάσουν εκεί τις όποιες καινοτόμες αλλαγές που όπως είδα από τις δημοφιλέστερες ιδέες είναι αρκετές και καλές και νομίζω θα φέρουν κόσμο στο παιχνίδι, όχι μόνο τους παλιούς, αλλά και νέους.

Ζεύς123 wrote:

Να μπορεί δηλαδή κάποιος να βάλει τον λογαριασμό του σε διακοπές για 8 ώρες μόνο και μετά το οκτάωρο να μπαίνει αυτόματα ον και να μη μπορεί να ξαναβάλει μίνι διακοπές αν δεν περάσουν τουλάχιστον 18 ώρες.
      Διόρθωση : Αντί 18 πρέπει να είναι 16 ώρες (8+16=24).

The post was edited 1 time, last by Ζεύς123 ().

• Ζεύς123 wrote:

xryma68 wrote:

Όσον αφορά τα θαύματα συμφωνώ μαζί σου, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
      Στο θέμα μας τώρα, στην ερωτησή σου αν είναι δίκαιο να μπει 8ωρες διακοπές την ώρα της επίθεσης να σου απαντήσω ότι εκτός από τις 8ωρες που προτείνω, υπάρχουν και οι κανονικές διακοπές που μπορεί να πατήσει κάποιος. Και μη σου πώ ότι σ αυτή την περίπτωση είναι καλλίτερες, για σκέψου το λίγο... Με τις 8ωρες θα ξέρει ο επιτιθέμενος ότι σε 8 ώρες ο αντίπαλος θα είναι πάλι ενεργός και για 18 ωρες δε θα μπορεί να ξαναμπεί σε διακοπές. Επίσης εδώ εξετάζουμε την κεντρική ιδέα, και πώς μπορούν να αντιμετωπιστούν τα τυχον προβλήματα που ίσως υπάρξουν. Μην είσαι λοιπόν κάθετος στην ιδέα, αλλά ξαναδές την πιο προσεκτικά.

Άλλωστε, για να αποφύγουμε αυτό που αναφέρεις, θα μπορούσε να μπαίνει κάποιος σε διακοπές (όχι μόνο 8ωρες αλλά και γενικά), 2 ή 3 ωρες μετά την αίτησή του. Π.χ. αν πατήσει για διακοπές στις 6, να μπαίνει από τις 8 ή 9 και μετά. Ετσι θα έχει το περιθόριο ο αντίπαλος να κάνει τις επιθέσεις του.
      θα ξεκινησω απο το τελος σου. αν καποιος εχει αρκετο στρατο η/και ναυτικο δυσκολα ο αλλος θα μπορεσει να σπασει αμυνα μεσα σε 2 η 3 ωρες (μονο για το τοιχος θελεις τουλαχιστον 30 λεπτα), οποτε στην ουσια σπαει μεν στρατο/ναυτικο (πιθανον μερος του), δεν φαρμαρει δε.
      τωρα οσο αφορα τα 1α που γραφεις εξακολουθει να υπαρχουν τα θεμα που προανεφερα και που ανεφερε ο DEVOLGAMING. και φυσικα για το 8ωρο ναι μεν θα ξερει ο αντιπαλλος τι ωρα θα μπει αλλα θα ξερει φυσικα και ο "οικοδεσποτης" οποτε τι τον εμποδιζει να μπει στο ακριβως και να πατησει παλι 8ωρη η κανονικη αναλογα με την κριση του. δεν εχει νοημα.
      στην απαντηση που δινεις στον DEVOLGAMING σχετικα με το τι ενδιαφερον υπαρχει να πιασει καποιος τον αλλον στον υπνο θα σου πω να ανατρεξεις στα διαφορα νηματα πολεμου (και οχι μονο) ωστε να παρεις μια αποψη που μαλλον θα ανατρεψει αυτο που λες.
      τελος εχω μια απορια: τελικα ο φοβος ειναι για το χασιμο στρατου η το φαρμαρισμα-χασιμο υλικων;

συμφωνω με τον τεστ σερβερ ως προς την εφαρμογη νεων ιδεων, αλλα πιστευω οτι δεν ειναι εφικτο να γινει για διαφορους λογους.
    • Πολύ καλές οι απορίες σου και οι προβληματισμοί σου, αλλά για όλα υπάρχουν λύσεις...

xryma68 wrote:

θα ξεκινησω απο το τελος σου. αν καποιος εχει αρκετο στρατο η/και ναυτικο δυσκολα ο αλλος θα μπορεσει να σπασει αμυνα μεσα σε 2 η 3 ωρες (μονο για το τοιχος θελεις τουλαχιστον 30 λεπτα), οποτε στην ουσια σπαει μεν στρατο/ναυτικο (πιθανον μερος του), δεν φαρμαρει δε.

Είπα 2 - 3 ώρες, αν δεν είναι αρκετές ας γίνουν 8 ώρες μετά την αίτησή του. Καλύτερο πάντως για τον επιτιθέμενο από το να πατήσει ο άλλος κανονικές διακοπές, γεγονός που ισχύει με την υπάρχουσα κατάσταση.

xryma68 wrote:

τωρα οσο αφορα τα 1α που γραφεις εξακολουθει να υπαρχουν τα θεμα που προανεφερα και που ανεφερε ο DEVOLGAMING. και φυσικα για το 8ωρο ναι μεν θα ξερει ο αντιπαλλος τι ωρα θα μπει αλλα θα ξερει φυσικα και ο "οικοδεσποτης" οποτε τι τον εμποδιζει να μπει στο ακριβως και να πατησει παλι 8ωρη η κανονικη αναλογα με την κριση του. δεν εχει νοημα.

Γράφω ότι όταν τελειώσουν οι 8ωρες δε θα μπορεί να βάλει άλλες διακοπές (ούτε κανονικές ούτε 8ωρες) αν δεν περάσουν 16 ώρες. Και πάλι αυτό μπορεί να προγραμματίζεται από πρίν. Αν π.χ. οι 8ωρες διακοπές λήγουν στις 8 π.μ, και πατήσει πάλι για διακοπές στις 9, ή στις 10, ή κάποια ώρα πριν τις 12 τα μεσάνυχτα οι διακοπές αυτές θα ενεργοποιούνται στις 12 τα μεσάνυχτα (8:00 +16h = 24:00). Νομίζω 16 ώρες είναι αρκετές γιά φαρμάρισμα και σε κάθε περίπτωση πολύ καλύτερα από το να μπει ο άλλος σε διακοπές επ΄αόριστον, όπως γίνεται τώρα.

xryma68 wrote:

στην απαντηση που δινεις στον DEVOLGAMING σχετικα με το τι ενδιαφερον υπαρχει να πιασει καποιος τον αλλον στον υπνο θα σου πω να ανατρεξεις στα διαφορα νηματα πολεμου (και οχι μονο) ωστε να παρεις μια αποψη που μαλλον θα ανατρεψει αυτο που λες.
      τελος εχω μια απορια: τελικα ο φοβος ειναι για το χασιμο στρατου η το φαρμαρισμα-χασιμο υλικων;

Παίζω από το 2009, έχω πάρει μέρος σε πολλούς πολέμους και ξέρω τι γίνεται. Επειδή όμως, όπως γράφει και ο DEVOLGAMING πολλοί παλιοί παίκτες το παρατάνε το παιχνίδι, το να ανατρέξεις σε νήματα και να δεις πότε γίνονται οι μάχες, δε λεει κάτι . Αντίθετα μάλιστα το γεγονός να σε πιάνουν στον ύπνο, μήπως είναι ένας λόγος που πολλοί παίκτες χάνουν το ενδιαφέρον τους;
      Όσο για το φαρμάρισμα, όπως θα ξέρεις άλλωστε, τα υλικά μπορείς να τα προστετέψεις κυρίως με μεγάλες αποθήκες και με στρατό. Τον στρατό σου όμως; Ο στρατός (και ο στόλος), ναι μεν είναι αναλώσιμος και πρέπει να ανανεώνεται συχνά, αλλά να χρησιμοποιείται για μάχες που γίνονται με ίσους όρους. Διαφορετικά, αν κάποιοι δε μπορουν να ανανεώσουν το στρατό τους γιατί ο αντίπαλος τους πιάνει στον ύπνο,ίσως τα παρατήσουν τελικά.

Κακά τα ψέματα, κανείς δε μπορεί να είναι ονλάιν 24 ώρες το 24ωρο, χρειάζεται να ξεκουραστεί και λίγο, για να μπορέσει να συνεχίσει το παιχνίδι με περισσότερη όρεξη.

Όσο για τον τεστ σέρβερ, δες εδώ :
      test-en.ikariam.gameforge.com/
      Νομίζω παλιότερα υπήρχε και στην Ελλάδα.

The post was edited 1 time, last by Ζεύς123 ().

• Ζεύς123 wrote:

Παρακαλώ να μπεί poll.

Διαφωνώ για τους εξής λόγους :
      1. χάνεις τα εμπορικά πλοια μπονους αν μπεις διακοπές.
      2. Εμεις που δουλεύουμε μέρα κ παιζουμε νύχτα δλδ τι θα κανουμε? θα βαζετε όλοι διακοπές την νυχτα κ εμεις θα λεηλατούμε βαρβαρικά χωρια? :P
      3. Αν θες να αποφύγεις τις βραδινές "συναντήσεις" υπάρχουν τρόποι να προστατευτείς......τον τρόπο δεν θα στον πω εγώ....ρωτα την συμμαχία σου...αν δεν έχεις use your mind!

Μπηκε Poll

Nantia
      ~ Never underestimate your enemy ~

~ Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience~ :crazy2: