Pinned Σχόλια & ερωτήσεις για τον διαγωνισμό

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Αγαπητοί παίκτες,

Το νέο μας φόρουμ είναι πλέον διαθέσιμο: https://forum.ikariam.gameforge.com/

Ελπίζουμε ότι θα έχετε ευχάριστες στιγμές εκεί και θα δημιουργήσετε νέες αναμνήσεις με τους φίλους σας. Θέλουμε ένα υγιές περιβάλλον όπου όλοι παίκτες θα μπορούν να μοιραστούν τις ιδέες τους και να συζητήσουν σημαντικά θέματα σχετικά με το Ikariam.

Γι 'αυτό, ενημερώσαμε τους παλιούς κανόνες του φόρουμ. Παρακαλώ να διαβάσετε τον νέο κώδικα συμπεριφοράς της κοινότητας.
    Επιπροσθέτως, επειδή το φόρουμ είναι κοινό για όλες τις κοινότητες Ikariam, μπορείτε, αν θέλετε, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να βλέπετε μόνο τον ελληνικό τομέα.

Σας καλούμε τέλος να ενημερωθείτε για μια σειρά από ερωτήματα που αφορούν το παιχνίδι ή το φόρουμ!

Σας υπενθυμίζουμε ότι το αυτό το φόρουμ θα είναι σε κατάσταση ανάγνωσης.

Απόλαυσέ το!
    Η ομάδα του Ikariam.gr

• καλησπέρα, οι ερωτήσεις -απαντήσεις θα αναρτηθούν στο φόρουμ? ή θα έρχονται σα μήνυμα στα εισερχομενα μας? για την δήλωση συμμετοχής υπαρχει κατι να συμπληρώσουμε? ή ειναι "Plug and play"? :P :P
      ~ Never underestimate your enemy ~

~ Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience~ :crazy2:
    • Καλησπέρα @Graveyard

Οι ερωτήσεις θα αναρτώνται στον τομέα των Events, μια κάθε μέρα σε τυχαία χρονική στιγμή. Για να λάβετε μέρος αρκεί να απαντήσετε στις ερωτήσεις.

Οι απαντήσεις που θα δίνετε δεν θα εμφανίζονται αμέσως αλλά μετά την λήξη της προθεσμίας (24 ώρες για κάθε ερώτηση).
    • με την ευκαιρια να πω χρονια πολλα σε ολους με υγεια και αγαπη!
      θελω να ρωτησω, στην 2η ερωτηση δεν θα πρεπει να εμφανιστουν ολων οι απαντησεις οπως και στην 1η μετα την ληξη της προθεσμιας; μεχρι τωρα βλεπω μονο την δικη μου.
    • Καλησπέρα.
      Στην ερώτηση Νο4 απάντησα απο κεκτημένη ταχύτητα και έκανα ένα λάθος , αφού πάτησα Submit αμέσως μετά το αντιλήφθηκα...προσπάθησα να κάνω edit αλλά δεν με άφηνε να το διορθώσω....είναι μέρος του παιχνιδιού και αυτό η μόνο σε εμένα το έκανε?
      Έκανα δεύτερο ποστ αλλά προφανώς δεν μετράει....
    • Giwrg0s wrote:

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά @xryma68

Σε όλες τις ερωτήσεις θα εμφανίζονται οι απαντήσεις, μπορεί όχι κατευθείαν μετά την λήξη της προθεσμίας, γιατί θα πρέπει να τις αποδεχτώ, αλλά λίγο αργότερα!
      χρονια πολλα!
      ναι το ειδα στην πορεια. ημουν λιγο βιαστικος.
      καλα χριστουγεννα!
    • Georgeᴿ wrote:

Καλησπέρα.
      Στην ερώτηση Νο4 απάντησα απο κεκτημένη ταχύτητα και έκανα ένα λάθος , αφού πάτησα Submit αμέσως μετά το αντιλήφθηκα...προσπάθησα να κάνω edit αλλά δεν με άφηνε να το διορθώσω....είναι μέρος του παιχνιδιού και αυτό η μόνο σε εμένα το έκανε?
      Σύμφωνα με τους κανόνες του διαγωνισμού, μόνο η πρώτη απάντηση μπορεί να μετρήσει.
    • Σύμφωνα με τους κανόνες παιχνιδιού επίσης η διαχειριστική ομάδα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, ωστόσο ο κύριος einhasad κάνει προσπάθειες κατά καιρούς να τσιμπήσει κάνα ποντάκι :P
    • ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 6Η ΕΡΩΤΗΣΗ

για να ξερουμε την απαντηση θα πρεπει να εχουμε το κτιριο του εργαστηριου κτισμενο. συμφωνα με τον περιορισμο των χωρων που υπαρχουν στις πολεις δεν ειναι δυνατον να εχουμε ολοι τετοιο κτιριο οποτε αυτοματος αποκλειεται οποιος δεν το εχει. ζητω την ακυρωση της ερωτησης και να γινει αλλη.
    • xryma68 wrote:

ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 6Η ΕΡΩΤΗΣΗ

για να ξερουμε την απαντηση θα πρεπει να εχουμε το κτιριο του εργαστηριου κτισμενο. συμφωνα με τον περιορισμο των χωρων που υπαρχουν στις πολεις δεν ειναι δυνατον να εχουμε ολοι τετοιο κτιριο οποτε αυτοματος αποκλειεται οποιος δεν το εχει. ζητω την ακυρωση της ερωτησης και να γινει αλλη.

επειδη δεν μπορω να διορθωσω το προηγουμενο μηνυμα μου θελω να κανω μια διορθωση:

τελικα βρηκα που υπαρχει η ονομασια. ομως θα πρεπει να εξεταστει το θεμα διοτι για καποιον παικτη που ειναι μικρος σε επιπεδο και δεν εχει το εργαστηριο δεν ξερω αν μπορει να το δει αν δεν εχει κανει την αναβαθμιση σε χρυση οποτε και αυτοματα αποκλειεται κατι που δεν ειναι σωστο να αποκλειονται οι παικτες.
      παρακαλω να ελεγξετε το θεμα και να προβειτε σε αναλογες ενεργειες αν και εφοσον ισχυουν τα γραφομενα μου.
      ευχαριστω.
    • Norse Diplomat wrote:

Σύμφωνα με τους κανόνες παιχνιδιού επίσης η διαχειριστική ομάδα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, ωστόσο ο κύριος einhasad κάνει προσπάθειες κατά καιρούς να τσιμπήσει κάνα ποντάκι :P
      προσπαθώ να τρολαρο τον Giwrg0s, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα, που θα πάει όμως ;)
    • Giwrg0s wrote:

Georgeᴿ wrote:

Καλησπέρα.
      Σύμφωνα με τους κανόνες του διαγωνισμού, μόνο η πρώτη απάντηση μπορεί να μετρήσει.

Η Ερώτηση μου ήταν γιατί δεν μπορώ να κάνω edit?
      Σύμφωνα με τους κανόνες έχουμε 1 ώρα περιθώριο να αλλάξουμε κάτι στην ανάρτηση μας...εδώ γιατί άλλαξε ο κάνονας?
      Και ειδικά σε αναρτήσεις που δεν φαίνονται...
    • Georgeᴿ wrote:

Η Ερώτηση μου ήταν γιατί δεν μπορώ να κάνω edit?
      Σύμφωνα με τους κανόνες έχουμε 1 ώρα περιθώριο να αλλάξουμε κάτι στην ανάρτηση μας...εδώ γιατί άλλαξε ο κάνονας?
      Και ειδικά σε αναρτήσεις που δεν φαίνονται...
      Έχετε δικαίωμα σε ολόκληρο το forum ναι, αλλά στο συγκεκριμένο section δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ίσως να μην έγινε κατανοητό 100% αλλά εννοεί στους κανόνες ο Giwrg0s
      η πρώτη απάντηση και στην κυριολεξία η πρώτη απάντηση χωρίς να έχεις την δυνατότητα να το κάνεις edit.

Levi_ wrote:

Οι νικητες του διαγωνισμου περνουν απο ενα κουπονι που αντιστοιχει στη θεση τους ή μπορει να παρουν και περισσοτερα? (αν μπορουν απο τι εξαρταται?)
      Στο τέλος του διαγωνισμού το συνολικό score που έχετε ταυτίζεται με μια θέση αν είστε στους 5 πρώτους άρα και ένα βραβείο.

Προσοχή: Αν υπάρχει ισοβαθμία τότε γίνετε κλήρωση.
    • Παρτε ανεπισημα τον πινακα της βαθμολογιας (τυχαια σειρα) αν και δεν μου βγηκε εδω οπως τον εχω εγω με αναλυτικη βαθμολογια και τον περιεκοψα με εμφανιση μονο των συνολικων αποτελεσματων.
      καλη χρονια σε ολους με υγεια και αγαπη!

Captain John 7 185
      George? 77
      xryma68 136
      charlie 90
      Snow 12
      Gambit 8
      Ellada22 170
      Chilavert 94
      Levi_ 83
      μαχιμος 32
      fotis259 1
      Theodor__ 10
      c_dlucky 4
      ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7 40
      Norse Diplomat 24
      ΝΤΑΛΙΚΕΡΗΣ 2
      GreenKiller13 6
      PabloGarsia 2
      BLACKMAN 8
      Hank 40
      Ζεύς123 13
      Kagkaki 18
      fonias 13 12
    • εχω μερικες αποριες-ερωτησεις:
      1. εχουν δωθει τα δωρα στους νικητες;
      2. οταν δωθουν, που τα βρησκουμε;
      3. οταν βρουμε, πως εξαργυρωνονται;
      4. υπαρχει περιορισμος χρονου που πρεπει να γινει κατι απο αυτον που θα παραλαβει το δωρο του διαγωνισμου για να το παραλαβει;
      5. υπαρχει περιορισμος χρονου για το ποτε πρεπει να εξαργηρωθει το δωρο;

νομιζω οτι αυτες οι 5 ερωτησεις ειναι καλα για αρχη. οπως θα καταλαβατε "1η φορα γιορταζω" οπως λεει και το τραγουδι!
    • Καλησπέρα @xryma68

Έχω ειδοποιήσει τον CoMa για τους νικητές του διαγωνισμού ώστε να σας αποστείλει τα κουπόνια σας. Θα τα λάβετε με προσωπικό μήνυμα στο φόρουμ (το πιθανότερο) ή στο E-Mail σας.

Για εξαργύρωση επιλέγεις Shop, αγορά προνομιούχου νομίσματος και υπάρχει σχετική επιλογή χρήση κουπονιού Gameforge. Είναι προτιμότερο να εξαργυρώσετε τα όταν τρέχει happy hour για να λάβετε παραπάνω αμβροσία.

Για την λήξη του κουπονιού, μου διαφεύγει αυτή την στιγμή, αλλά είναι αρκετά μεγάλο διάστημα, πάνω από ένα χρόνο. Θα το διευκρινίσω και θα ενημερώσω.