Event παιχνιδιού

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Αγαπητοί παίκτες,

Το νέο μας φόρουμ είναι πλέον διαθέσιμο: https://forum.ikariam.gameforge.com/

Ελπίζουμε ότι θα έχετε ευχάριστες στιγμές εκεί και θα δημιουργήσετε νέες αναμνήσεις με τους φίλους σας. Θέλουμε ένα υγιές περιβάλλον όπου όλοι παίκτες θα μπορούν να μοιραστούν τις ιδέες τους και να συζητήσουν σημαντικά θέματα σχετικά με το Ikariam.

Γι 'αυτό, ενημερώσαμε τους παλιούς κανόνες του φόρουμ. Παρακαλώ να διαβάσετε τον νέο κώδικα συμπεριφοράς της κοινότητας.
    Επιπροσθέτως, επειδή το φόρουμ είναι κοινό για όλες τις κοινότητες Ikariam, μπορείτε, αν θέλετε, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να βλέπετε μόνο τον ελληνικό τομέα.

Σας καλούμε τέλος να ενημερωθείτε για μια σειρά από ερωτήματα που αφορούν το παιχνίδι ή το φόρουμ!

Σας υπενθυμίζουμε ότι το αυτό το φόρουμ θα είναι σε κατάσταση ανάγνωσης.

Απόλαυσέ το!
    Η ομάδα του Ikariam.gr

• Event παιχνιδιού

καλο θα ειναι οταν προκειται να μπει καποιο event να γινεται στο φορουμ αναλογο ποστ τουλαχιστον 24 ωρες πριν το event η/και αναλογη ειδοποιση στο παιχνιδι ωστε μπαινοντας ο καθε παικτης να το βλεπει (οπως γινεται με τις εκπτωσεις) ωστε να εκμεταλευτουμε τον χρονο και το event που γινεται. με ειδοποιηση μονο μεσα στο φορουμ και κοντα στην ωρα εναρξης του καθε event, χανουμε πολυτιμο χρονο για να πραξουμ αναλογα. υπαρχουν παικτες που αν δεν μπουν την συγκεκριμενη μερα στο φορουμ να χασουν events τοσο του παιχνιδιου και πολυ περισσοτερο του φορουμ (διαγωνισμοι κ.α.)
      καθε event ειναι ευπροσδεκτο (ανεξαρτητα με το ποσο και ποσοι ασχολουνται με αυτο), αλλα εφοσον γινεται για χαρη των παικτων καλο θα ηταν να μπορουν οι παικτες να το εκμεταλευτουνε στο επαρκο.
    • Οι παίκτες θα πρέπει να μπαίνουν καθημερινά στο φόρουμ ώστε να ενημερώνονται για διάφορες ανακοινώσεις/αλλαγές/αναβαθμίσεις που θα πραγματοποιήσει η εταιρία.
      Ο κύριος λόγος ύπαρξης του φόρουμ, είναι για να ενημερώνονται οι παίκτες για τυχόν ανακοινώσεις/αλλαγές/αναβαθμίσεις και όχι να ενημερωθούν μέσω μηνύματος στο παιχνίδι.
      Επίσης, όταν βγάλει σχετική ανακοίνωση η εταιρεία αμέσως το ανακοινώνουμε και εμείς στο αντίστοιχο φόρουμ.
    • Το θέμα είναι ότι τα μπόνους ενεργοποιήθηκαν σήμερα στις 1:00 και η ανακοίνωση βγήκε στις 8:00 το πρωί. Εγώ που είχα σχολή το έμαθα στις 14:00 το μεσημέρι. 11 ώρες δηλαδή μου έμειναν για τα μπόνους. Τόσο δύσκολο θα ήταν να βγει ανακοινωση χθες το απόγευμα? Τέλος πάντων δεν με ενδιαφερει αλλά μην δικαιολογείται τα πάντα. Όταν πρόκειται για εκπτώσεις πρώτοι ε?
      ΘΥΡΑ 13
    • fonias 13 wrote:

Όταν πρόκειται για εκπτώσεις πρώτοι ε?
      οχι ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια.... ξερεις πόσες φορές εχει τυχει το παιχνιδι να εχει εκπτωσεις στο καταστημα και στο φορουμ καμια ανακοινωση? απειρες
      Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
      Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
      We work in the dark to serve the light
    • Από την στιγμή που η ίδια η εταιρεία καθυστερεί την ανακοίνωση άρα υπολογίστε να βγει στην κοινότητα 1 ώρα αργότερα. Πιστεύουμε πως τέτοια προβλήματα θα επιλυθούν μετά την μεταφορά στο νέο forum όπου όλες οι κοινότητες ανά τον κόσμο θα δουλεύουνε κατά κάποιον τρόπο μαζί.
    • DarkSoul wrote:

Οι παίκτες θα πρέπει να μπαίνουν καθημερινά στο φόρουμ ώστε να ενημερώνονται για διάφορες ανακοινώσεις/αλλαγές/αναβαθμίσεις που θα πραγματοποιήσει η εταιρία.
      Ο κύριος λόγος ύπαρξης του φόρουμ, είναι για να ενημερώνονται οι παίκτες για τυχόν ανακοινώσεις/αλλαγές/αναβαθμίσεις και όχι να ενημερωθούν μέσω μηνύματος στο παιχνίδι.
      Επίσης, όταν βγάλει σχετική ανακοίνωση η εταιρεία αμέσως το ανακοινώνουμε και εμείς στο αντίστοιχο φόρουμ.
      dark soul πρεπει να καταλαβεις (και καταλαβει η εταιρεια) οτι αυτο που ενδιαφερει αμεσα καποιον που παιζει το παιχνιδι, ειναι το ιδιο παιχνιδι και οχι το φορουμ. μαλιστα μετα απο τις νεες αλλαγες που ερχονται και που θα πρεπει ο καθενας μας να "εγκληματιστει" και θα χρειαστει χρονος οχι μονο στην εκμαθηση του αλλα και με τα κακως κειμενα που θα προκειψουν προγραμματιστικα. οταν λοιπον εχω 1 η 2 ωρες διαθεσιμες για να μπω να κανω μερικα κλικ, δεν εχω τον χρονο (η και την διαθεση αν θελεις) να μπω στο φορουμ. το φορουμ δεν ειναι μερος του παιχνιδιου (και για αυτο αλλωστε υπαρχουν διαφορετικοι λογαριασμοι για Login), αλλα ενα μεσω επικοινωνιας παικτων και παραγωντων του παιχνιδιου. και μαλιστα οταν αφορα για event του παιχνιδιου θα πρεπει να μετραει αντιστροφος χρονος (κατι που δεν ισχυει με το παρον event) οπως γινεται με τις εκπτωσεις. εκτος αν υπαρχει αλλη αντιμετωπιση στις εκπτωσεις, και αλλη αντιμετωπιση στα του παιχνιδιου. με την μη αμεση ενημερωση (η οποια γινεται θελει δεν θελει ο παικτης) με την εισοδο του στο παιχνιδι, αυτοματα τον θετει στο περιθωριο του καθε event. εχετε τα εργαλεια και μπορειτε να ελεγξετε: ποσοι μπαινουν μονο στο παιχνιδι, ποσοι μονο στο φορουμ και ποσοι και στα δυο και σε τι ρυθμο καθως και το ποσοι παικτες εχουν λογαριασμο στο φορουμ. ασε που υπαρχουν παικτες που δεν γνωριζουν την υπαρξη του. τι το τοσο υπερβολικο ειναι να μπαινει μια ειδοποιση στο αρχικο login του καθε παικτη;

για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι αρνητικος στο νεο φορουμ αλλα επιφιλακτικος. ισως αποδειχτει οτι ειναι καλυτερο το νεο και να βολεψει. αλλο αυτο ομως και αλλο η αμεση ενημερωση του παικτη. εγω ετυχε και το ειδα στο παιχνιδι διοτι ημουν on, αλλος;... δεν ειμαι φανατικος του φορουμ οποτε εμεσα μπαινω στο περιθωριο των events, αυτο μου λες.
    • Προς Θεού δεν υποτιμώ και δεν θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά δεν δικαιολογώ κανέναν. Όταν βγαίνει κάποια επίσημη ανακοίνωση από την εταιρεία, προσπαθούμε όσο πιο γρήγορα να την μεταφέρουμε και σε εσάς.
      Όσον αφορά το νεο φόρουμ, θέλω να πιστεύω οτι θα είναι καλύτερα για όλους μας μιας και θα είναι όλες οι κοινότητες μαζί και θα ομαδοποιηθούν οι κανόνες και οι ανακοινώσεις.
      Θα ήθελα να σας φέρω και ένα απλό παράδειγμα, γιατί πρέπει ο καθένας από εμας να μπαίνει καθημερινά στο φόρουμ...Πχ γίνεται αλλαγή σε κάποιον κανόνα του παιχνιδιού (πχ Ip sharing) και βγαίνει σχετική ανακοίνωση στο φόρουμ (αυτός είναι ο επίσημος τρόπος) και μετά από 4-5 μέρες κάποιος παίκτης τιμωρείται για αυτόν τον λόγο. Σε περίπτωση που ο παίκτης κάνει ticket να ζητήσει τον λόγο της ποινής του, θα του εξηγήσουμε αυτά που πρέπει να μάθει και θα τον παραπέμψουμε στο φόρουμ που θα έπρεπε ήδη να είχε ενημερωθεί. Ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο;;;
      Φυσικά δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν παίκτη και είμαστε εδώ ολη η ομάδα για να σας παρέχουμε οποιαδήποτε βοήθεια ζητηθεί, σε λογικά πλαίσια πάντα!
      Ότι απορία έχετε, είμαστε στη διάθεσή σας. :)
    • DarkSoul wrote:

Πχ γίνεται αλλαγή σε κάποιον κανόνα του παιχνιδιού
      εμεις ομως φιλε μου οταν επεκταθηκε η ωθηση και στην πειρατια το μάθαμε από το αγγλικό φορουμ...εδω στο ελληνικο ορκιζονταν οτι δεν αλλαξε τιποτα
      Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
      Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
      We work in the dark to serve the light
    • οratios wrote:

εμεις ομως φιλε μου οταν επεκταθηκε η ωθηση και στην πειρατια το μάθαμε από το αγγλικό φορουμ...εδω στο ελληνικο ορκιζονταν οτι δεν αλλαξε τιποτα
      Ναι δεν αντιλέγω, αλλά όπως είδατε κάποια πράγματα άλλαξαν στην ομάδα διαχείρισης και οι ανακοινώσεις βγαίνουν στην ώρα τους (εξήγησα πιο πάνω).
      Απλά να ξέρετε ότι με την μεταφορά μας στο νεο φόρουμ, οι οποιεσδήποτε αλλαγές κανόνων/ανακοινώσεις κλπ θα βγαίνουν εκεί και θα αφορούν όλες τις κοινότητες του ikariam.
    • DarkSoul wrote:

Προς Θεού δεν υποτιμώ και δεν θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά δεν δικαιολογώ κανέναν. Όταν βγαίνει κάποια επίσημη ανακοίνωση από την εταιρεία, προσπαθούμε όσο πιο γρήγορα να την μεταφέρουμε και σε εσάς.
      Όσον αφορά το νεο φόρουμ, θέλω να πιστεύω οτι θα είναι καλύτερα για όλους μας μιας και θα είναι όλες οι κοινότητες μαζί και θα ομαδοποιηθούν οι κανόνες και οι ανακοινώσεις.
      Θα ήθελα να σας φέρω και ένα απλό παράδειγμα, γιατί πρέπει ο καθένας από εμας να μπαίνει καθημερινά στο φόρουμ...Πχ γίνεται αλλαγή σε κάποιον κανόνα του παιχνιδιού (πχ Ip sharing) και βγαίνει σχετική ανακοίνωση στο φόρουμ (αυτός είναι ο επίσημος τρόπος) και μετά από 4-5 μέρες κάποιος παίκτης τιμωρείται για αυτόν τον λόγο. Σε περίπτωση που ο παίκτης κάνει ticket να ζητήσει τον λόγο της ποινής του, θα του εξηγήσουμε αυτά που πρέπει να μάθει και θα τον παραπέμψουμε στο φόρουμ που θα έπρεπε ήδη να είχε ενημερωθεί. Ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο;;;
      Φυσικά δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν παίκτη και είμαστε εδώ ολη η ομάδα για να σας παρέχουμε οποιαδήποτε βοήθεια ζητηθεί, σε λογικά πλαίσια πάντα!
      Ότι απορία έχετε, είμαστε στη διάθεσή σας. :)
      dark soul δεν θελω να πω οτι υποτιμας καποιον (ουτε καποιος αλλος απο την διαχειρηση) και δεν νομιζω να θελετε να κανετε κατι τετοιο (τουλαχιστον οχι χωρις καποιον σοβαρο λογο). ουτε και ειμαι εναντιον του νεου φορουμ και μαλιστα στην παρουσα φαση δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.
      το θεμα μου ειναι οι ανακοινωσεις. καταλαβαινω οτι ολα ξεκινανε απο την εταιρεια (χρονοι, τι και πως κλπ). ομως οταν προκειται για κατι του 24ωρου η 48ωρου μην υπαρχει η "απαιτηση" (με την καλη εννοια), να μπαινει καποιος καθε μερα μηπως και βρει κατι να διαβασει που τον ενδιαφερει η/και αφορα. αλλο να μιλαμε για καποιον κανονα που θα μεινει εκει για καιρο (μηνες η και χρονια), και αλλο για ενα event καποιων ωρων. να σου πω ενα πχ: γινεται event διαγωνισμου. αν δεν υπαρχει εγκαιρη ενημερωση και καποιος χασει τις 1ες μερες (ωρες θα ελεγα), αυτοματα εχει μεινει πισω οσο και να προσπαθησει μετα. σε αλλες περιπτωσεις η μη εγκαιρη ενημερωση ενος διαγωνισμου ακυρωνεται. δεν αναφερομαι λοιπον σε μια ενημερωση αλλαγης κανονων, η πολιτισμικων η καποιο ποστ για μαχη. μιλαμε για πραγματα που ειναι θεμα ωρων και ειναι χασιμο χρονου.
      θελω να πιστευω οτι κανετε οτι μπορειτε ωστε να ενημερωνετε οσο πιο αμεσα και ολοκληρωμενα μπορειτε (ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να ειναι 24 ωρες το 24ωρο στην οθονη για να κανει το κλικ), απλα σε θεματα μικρου χρονου να υπαρχει πιο αμεση ενημερωση και καλως η κακως αυτο ειναι μεσα απο το login.
      οσο για την ποινη που λες ως παραδειγμα, υπαρχει τροπος να βεβαιωθειτε αν εχει μπει στο φορουμ η οχι στο μεσοδιαστημα ωστε να γνωριζει τυχον αλλαγες κανονων για να υπαρχει μια επιεικεια (αυτο ειναι κατι που το διαχειριζεστε εσεις).